«Чистка» капіталів
— Чи залишилося у ФДМ бажання продовжувати перевірку чистоти капіталів в учасників приватизаційних конкурсів після галасу, який підняли при продажу «Дзержинки»?
— Я розпочну здалеку. Президент протягом багатьох років підтверджує пріоритет інтеграції в європейські структури, але тепер треба наповнювати цей курс реальним змістом. Що стосується входження в європейські структури, то тут також треба витримати певний тест. Одним із таких є оцінка, як держава бореться з відмиванням грошей. Це ключова теза, яка набрала гостроти саме зараз, у зв’язку з подіями, пов’язаними з міжнародним тероризмом. Джерелами його фінансування є саме брудні гроші. Тому коли ми вийшли на приватизацію унікальних стратегічних об’єктів, потрібно про це думати. Адже після «Дзержинки» підуть «Криворіжсталь», «Укррудпром», «Укртатнафта». Я думаю, ці об’єкти не будуть дешевші. На прикладі приватизації цих об’єктів Захід зможе оцінити наше прагнення боротися з брудними грошима. Ось ми і вирішили як експеримент перевірити наші можливості в цій сфері при продажу заводу ім. Дзержинського. Поки що конкурс за цим об’єктом не завершено, дай Бог, щоб там було все нормально, з нашого боку ми зробимо все можливе.
— Судячи з усього, ФДМ все ж буде використовувати тестування капіталів і на інших конкурсах.
— Я думаю, що офіційні висновки вже найближчим часом будуть зроблені на рівні Фонду, а потім на рівні уряду. Я за те, щоб цей механізм і далі використати при приватизації таких об’єктів. На конкурсі з «Дзержинкою» ми провели експеримент. Думаю, що в цілому нас громадськість підтримала. Проти кричали в основному ті, хто не міг довести джерела походження капіталів, хто, умовно кажучи, рік пропрацював, а у нього ні прибутку, ні копійки податків сплачених. При цьому для купівлі заводу у них мільярд є. У мене виникає до них запитання, а звідки ж гроші? Вони прийшли з офшорів. У долоні, звичайно, всі не плескали, але, в принципі, ми мали підтримку.
— Яке визначення для «брудних» грошей збирається використати ФДМ при тестуванні капіталів?
— Відмивання грошей — це якщо гроші прийшли фірмі на рахунок, а з них не сплачено податки. Тепер ці гроші комусь потрібно запустити, легалізувати. Вони їх укладають у приватизацію, і таким чином матеріалізують у власність. А з неї вже отримують легальний прибуток.
— Можливо, це тоді не найгірший спосіб відмивання грошей?
— Так, але все має бути законно. Треба ухвалити закон про амністію капіталів. Це дійсно потрібно, щоб ми не збирали по світу крихти інвестицій, а просто повернули в країну величезні гроші, які знаходяться за межами легальної економіки. Згоден, що не завжди ці гроші потрібно називати кримінальними. Кримінал, це гроші, отримані від наркобізнесу, порнобізнесу, торгівлі зброєю тощо. Треба врахувати і значний податковий прес у нашій країні. Зараз він зменшується, але ще два роки тому був дуже сильним, і багато хто просто заради виживання бізнесу не сплачував податки. Тому я підтримую ідею амністії капіталів. Але для цього слід ухвалити закон. Зрозуміло, що той депутат, який проголосує за легалізацію капіталу, оплесків не заробить і дивідендів на виборах не отримає. Навпаки, на всіх стовпах розклеюватимуть: він легалізував «злодійський капітал». Але якщо керуватися вирішенням не одномоментних проблем, а подивитися на перспективу розвитку держави, то такий закон приймати треба. Поки ж закон не прийнято, ці гроші — нелегальні, тіньові, брудні, і по іншому ми їх розцінювати не збираємося.
— Чи застосовуватиметься тестування капіталів до іноземних компаній?
— На Заході спробуй не заплати податки... Це більше стосується наших.
— Перевірка капіталів буде здійснюватися тільки при продажу стратегічних підприємств, і ФДМ розповсюдить її на всю приватизацію?
— Ми програємо, тому що розпорошуємося. Коли йшлося про кіоски «Союздруку», туалети та взуттєві майстерні, там питання про це не стояло. А тепер ми вийшли на величезні об’єкти. Ось щодо «Павлоградвугілля» — ціна 1 мільярд 200 тисяч гривень. Інші об’єкти, такі як «Криворіжсталь і «Укртатнафта», будуть не дешевші. Вже пішли серйозні ігри серйозних людей, діють дуже серйозні капітали. І ось тут треба перевіряти.
— На якому рівні буде затверджено підсумковий документ, що передбачає перевірку капіталів?
— Я думаю, що в будь-якому випадку це буде розглянуто на одному з комітетів уряду, промисловому чи економічному, можливо, на спільному засіданні. Нам потрібна концептуальна підтримка Кабінету Міністрів у цьому питанні.