Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Чия земля?

Ситуація в Первомайську, хоч би як її намагалися перевернути в політичну площину, все ж у іншому...
20 червня, 09:28

В умовах, коли на 22 році незалежності на ринку землі все ще немає чіткого законодавчого поля, а Феміду можна з легкістю підкуповувати, розібратися хто рейдер — дуже складно. Лише потерпілі заздалегідь відомі. Ними майже завжди стають ті, хто живе на цій землі та нею годується.

Кореспондент «Дня» поїхав в Первомайський район, щоб з’ясувати, чому селяни голіруч кинулися проти озброєних до зубів «братків».

Зараз працівники ТОВ «Агрофірма Корнацьких» уже почали збір урожаю біля села Чаусово Друге. Косити ячмінь почали після 11-ої ранку: вночі пройшов легкий дощ, і поки не припекло полуденне сонце, зерно ще було трохи вологим. Головний інженер підприємства Ігор Жуковський розповідає, що в поле планували виходити лише в четвер, 20 червня, але «екстремальні умови» змусили зробити це раніше. «Звичайно, боялися, що зерно може бути ще «сирим», а потім швидко зіпсуватися. Але агрономи запевнили, що воно вже готове до збору», — зауважив він.

Єдине, що вранці 19 червня нагадало про події минулого дня, — це приїзд начальника міліції з сусіднього Врадеївського району Володимира Синицького. «Він мав намір допитати комбайнерів і працівників «Агрофірми Корнацьких», а також зустрітися з керівництвом фірми. «Ми йому пояснили, що керівництво знаходиться в Первомайську. Після цього він сів у машину і поїхав на край поля знімати на відеокамеру, як іде збір урожаю», — розповів «Дню» депутат Миколаївської обласної ради Вадим Подберезняк.

Начальник охорони агрофірми Олексій Цибулько зазначив, що міліціонер вже опитав комбайнерів. «Допитував, скільки ячмінь дає з гектара, з’ясовував розміри площі, яку прибирають, і хто давав наказ виходити на поле», — розповів Цибулько.

Місцеве населення налаштоване по-бойовому. Кажуть, що за свою землю готові боротися до кінця. «Страху немає. Боятися треба буде, коли заберуть землю. Тоді можемо померти з голоду. А зараз ми ще при своїй землі і стоятимемо до останнього», — каже працівник агрофірми Олександр Шкітін.

Недаремно у вівторок увечері, коли комбайни «Державної продовольчо-зернової корпорації України» після закінчення конфлікту намагалися «втекти», мешканці села їх зупинили і змусили пересипати зібраний озимий ячмінь у вантажівки «Агрофірми Корнацьких».

«Навіть якщо припустити, що документи на землю ТОВ «Партнер-Агро» оформлені законним чином, то все одно вони не мають жодного стосунку до цього зерна. Так, договори оренди землі «Партнер-Агро» оформляли лише в січні 2013 року, а зерно було висіяне у вересні», — пояснив «Дню» Шкітін.

До речі, з фірмою «Партнер Агро» останніми днями відбулися дивні перипетії. Народний депутат України Андрій Парубій, який приїхав у вівторок, розповів, що в день приїзду «бритоголових фермерів» (так непроханих гостей охрестили селяни) на полях була директор фірми ТОВ «Партнер-Агро» Оксана Велешинська. «А вже в середу в районній міліції нас повідомили, що за ніч фірму перереєстрували на молодого фермера з Балківського району на прізвище Кощеєв»,        — зазначив депутат.

Нагадаємо, у вівторок український інформаційний простір сколихнула новина про силове протистояння в Миколаївської області, унаслідок якого шість осіб опинилися в лікарні з пораненнями. За офіційною інформацією, конфлікт виник між представниками агрофірми Корнацького і «Партнер-Агро», які не поділили врожаю озимого ячменю на полі. Водночас прозвучало дуже багато заяв про політичну складову конфлікту від одного з його учасників — Аркадія Корнацького. Опозиціонер, який балотувався у скандально відомому окрузі № 132, заявив про тиск із боку влади.

Місцева влада відреагувала на заяву на брифінгу того ж дня. «В першу чергу, хотів би заявити, що влада не має до цього конфлікту жодного відношення, — зазначив губернатор Миколаївської області Микола КРУГЛОВ. — Навіть серед ЗМІ немає єдиної думки, що ж відбувалося на полях Первомайського району. Одні пишуть, що саме влада напала на свій народ, інші, що братки напали на землю Корнацького. Кожен пише, як йому потрібно. Якщо говорити реально, то ситуація дещо інша. Предмет конфлікту — це поле, розміром близько 800 га, яке засіяне озимим ячменем. В акті державної сільськогосподарської інспекції зафіксовано, що на підставі договорів оренди воно перебуває в користуванні агрофірми «Партнер-Агро». Свої паї цій структурі передало 755 місцевих мешканців. Вони мають державні акти на землю. Ці 800 га за рішенням суду ще 2001 року визнано незаконно переданими батькам Аркадія Корнацького. Рішення суду вже 12 років як набрало чинності. Ані Корнацький, ані його родичі не мають відношення до цієї землі. Це ж підтверджує ще одне рішення суду від 31 травня 2013 року. Як часто буває в Первомайському районі, невідомі особи засіяли ці 800 га ячменем в 2013 році. Земля не належить невідомим, на підставі документів вона належить людям, які повинні її обробляти і отримати вигоду. Юрист Аркадій Корнацький не міг не знати, що він 12 років користується незаконно державною землею. Він з року в рік системно отримував від цього вигоду. Якщо це він засіяв, то виникає питання: на якій підставі? А по-друге, все, що засіяне на цій землі незаконно, чи не належить кому-небудь передати, це незаконні прибутки. Два суб’єкти господарювання вирішили з’ясувати стосунки на 800 гектарах землі. І одна, і інша сторона пригнала комбайни збирати це зерно. Обидві конфліктуючі сторони забезпечили собі «приватну» охорону у вигляді місцевих мешканців, які «билися» за право тієї або іншої сторони збирати ячмінь».

«Міліція, звичайно, має забезпечити порядок, але чи повідомила хоч одна із сторін, що вона збирається збирати це зерно? — зазначає начальник УМВС України в Миколаївської області Валентин Парсенюк. — Як тільки надійшов виклик, наряд міліції відразу ж виїхав на місце зіткнень. Там вже він був через 20 хвилин. Отже всі заяви, що міліція не діяла — абсурдні. По факту відбуваються з’ясування відносин між двома бізнес-структурами, які не повідомили, скільки в цьому конфлікті братиме участь осіб. Звідки ми знали, скільки там людей конфліктують? Вже по факту довелося стягувати працівників міліції з сусідніх районів».

Уже в середу ряд народних депутатів з фракції «Батьківщина» зажадали порушити кримінальну справу за статтею «розбій і бандитизм» через стрілянину в Первомайську.

«День» стежитиме за розвитком подій в Первомайську.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати