Перейти до основного вмісту

Дніпропетровську землю пустили «наліво»

29 березня, 00:00

Ділення дніпропетровської землі не дає спокою місцевим депутатам. Рік тому під час виборчої кампанії багато хто з них у своїх передвиборних виступах завіряли міську громадськість у тому, що не допустять земельного «дерибану» і введуть обов’язковий продаж ділянок землі через відкриті аукціони, а отримані гроші використають на благоустрій рідного міста, реформування комунального господарства й соціальні програми. У своєму прагненні вершити добрі справи особливу активність виявляли два блоки — Тимошенко й Лазаренка. І хоча обидва не вийшли в лідери за результатами голосування в міську раду, однак їхні представники виявили завидну енергію, стараючись, хоч би що там було, очолити постійну комісію з питань земельних відносин. Переможцями в нелегкій боротьбі стали «лазаренківці» на чолі з підприємцем Загідом Красновим, які передбачливо вступили в альянс із Партією регіонів. Голоси їхніх фракцій стали «золотою акцією», що дозволила сформувати в міськраді депутатську більшість. Програвших «тимошенківців» і близько не підпустили до керівництва земельної комісії, хоча їхній лідер Гарегін Арутюнов, «рулювавший» там у колишньому скликанні, не приховував свого гарячого бажання отримати належну голові посаду. «Справедливий розподіл» керівних посад у постійних комісіях став предметом тривалого розгляду в дніпропетровських судах, заблокувавши роботу міської ради майже на півроку.

Революційні перетворення в земельних відносинах переможці, зрештою, закріпили прийняттям положення про аукціонний продаж землі й навіть права на її оренду. Наприкінці минулого року провели й перші торги, на яких проте не обійшлося без конфузу — першим покупцем, за збігом обставин, став депутат міської ради, а одна з трьох ділянок, виставлених на продаж, виявилася... стихійним звалищем на міській околиці, присипаним для привабливості тонким шаром землі. Організатори аукціону вибачилися за недоробки й пообіцяли надалі ретельніше готувати земельні ділянки до майбутнього продажу.

Відтоді галас навколо аукціонних торгів поступово улігся, доки скривджені «тимошенківці» знову не вирішили вивести «на чисту воду» своїх супротивників. На черговій сесії вони оприлюднили дані про роботу земельної комісії, яка, на їхню думку, як і в колишні часи, зайнялася тихою «роздачею» землі в оренду — в обхід аукціонів. Так, за даними БЮТ, наприкінці минулого року було проведено три аукціони з продажу земельних ділянок, на яких міська скарбниця заробила понад 13 млн. гривень, що свідчило про позитивні зсуви в земельній проблемі. Однак з початку нинішнього року профільна комісія прийняла рішення про виділення 12 ділянок загальною площею 15 гектарів уже без проведення торгів. З молотка пішло лише вісім ділянок площею не більше п’яти га. При цьому найкращі наділи в центрі міста й вздовж пожвавлених трас «пішли» якраз в обхід аукціонів. Як заявив на сесії депутат-бютівець Ашот Ркоян, «земля в Дніпропетровську роздається наліво й направо, за нею біля дверей комісії шикується жива черга...» Разом з тим, стверджує він, засідання комісії проходять з «найгрубішими порушеннями», а думки меншини часто навіть не вислуховуються. Його колеги з фракції дивувалися: чому аукціонна торгівля землею успішно поповнює місцевий бюджет у Львові або Одесі, а в Дніпропетровську протягом багатьох років ніяк не приживається. Вони вимагали створення спеціальної депутатської комісії, щоб розібратися чому йде «розбазарювання» землі й одночасно «буксують» аукціони.

Проте лідер фракції блоку Лазаренка Загід Краснов був незворушний — він звинуватив «тимошенківців» у «дешевому» популізмі. «Ми закликаємо, — зазначив керівник «лазаренківців», — не грати на почуттях людей, створюючи стреси в місті». За його словами, земельна комісія планує виставити на аукціон загалом близько 75 ділянок, однак, на їхню передпродажну підготовку внаслідок незавершеного законодавства «потрібно рік- півтора». «Дай Бог, — заявив він, — довести хоча б половину з них до продажу з аукціону до кінця нинішнього депутатського скликання». Через тривалість оформлення ділянок на продаж, стверджує З. Краснов, земельна комісія була вимушена продовжити виділення землі під забудову без проведення аукціонів. Інакше, за його словами, затримка з отриманням ділянок «може призвести до кризи будівельних компаній». Потурбувалися в земельній комісії й про інтереси малого бізнесу, який, за поясненнями лідера «лазаренківців», «не може конкурувати на аукціонах із великим капіталом». Крім того, якщо всю землю пустити з молотка, пояснює З. Краснов, тоді в місті не буде побудовано жодного соціального об’єкта. Одним словом, виходить, що у своїх передвиборних обіцянках наповнити міську скарбницю надходженнями від продажу землі, депутати дуже поквапилися. Проте «тимошенківці», які самі в недавньому минулому мали відношення до розподілу земельних ділянок, натякають, що гроші справді течуть рікою, але... фігурально кажучи, не в тому напрямі.

До речі, на одній з останніх сесій депутати всіх фракцій — і правляча більшість, і опозиція — дружно проголосували за виділення земельних ділянок для будівництва власного домоволодіння в екологічно чистому районі Дніпропетровська. Згаданий З. Краснов разом зі своєю дружиною отримали аж два наділи. У відповідь на запитання представників преси, чому земля під будівництво «царського села» виділялася в дешеву оренду, а не через аукціонні торги, як обіцялося в передвиборних виступах, лідер «лазаренківців» лише розвів руками. Така практика, повчально повідомив він настирливим журналістам, «не суперечить існуючому в Україні земельному законодавству».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати