Перейти до основного вмісту

Довге повернення Кузьми Дерев’янка

У 2002 р. «День» вперше написав про «забутого генерала». I ось нарешті справедливість відновлено
17 травня, 00:00
КУЗЬМА ДЕРЕВ’ЯНКО — ГЕРОЙ УКРАЇНИ

Нещодавно Президент Віктор Ющенко своїм указом присвоїв звання Героя України, з удостоєнням ордену «Золота Зірка», генерал-лейтенанту Кузьмі ДЕРЕВ’ЯНКУ (посмертно). Його відзначено «за мужність і самовідданість, виявлені у роки Другої світової війни 1939—1945 років, визначні дипломатичні заслуги у повоєнному врегулюванні міждержавних відносин».

Генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко (1904 — 1954 рр.) — видатний воєначальник, один із найосвіченіших військових свого часу. Співвітчизники усі ці роки — після війни і аж до тепер могли гордитися українцем, чий підпис від імені Радянського Верховного Головнокомандування стояв на Акті капітуляції Японії. Фактично, підписанням цього документу 2 вересня 1945 року було завершено Другу світову війну.

Народився на Черкащині. Навчався у Київській військовій школі, Харківській школі червоних старшин імені ВУЦВК, Московській військовій академії ім. Фрунзе. Був заступником начальника розвідвідділу Прибалтійського військового округу. З початком Великої Вітчизняної війни — начальник розвідвідділу Північно-Західного фронту, пізніше — начальник штабу 53-ї, 57-ї армії... Брав участь у Курській битві, у битві за Дніпро, звільненні Харкова, Будапешта і Відня...

З проханням прокоментувати це відзначення, «День» звернувся до доктора історичних наук, професора Київського національного університету внутрішніх справ України Володимира ШЕВЧЕНКА. Володимир Федорович — автор одних із перших статей про Кузьму Дерев’янка. До речі, одна із них — «Забутий генерал» — вперше у 2002 році була опублікована у нашій газеті, а потім у 2003 увійшла у книжку із серії «Бібліотека газети «День» «Дві Русі»:

— Це легендарне прізвище пам’ятаю ще з дитинства. Я ходив у школу, коли підписували акт про капітуляцію Японії у Другій світовій війні. До рук мені потрапила газета за вересень 1945, де була поміщена його фотографія. Вже, будучи істориком, я почав цікавитися долею цього визначного полководця. З’ясувалося, що Кузьма Дерев’янко безпідставно забутий в Україні. В інших союзних країнах їхні громадяни, які підписали Акти капітуляції Німеччини та Японії (Г. Жуков в Росії, Д. Ейзенхауер та Д. Макартур в США, Д. де Тасіньї у Франції), вважаються національними героями, і, відповідно, до їх пам’яті ставляться з великою повагою. Впродовж шість років ми, зокрема Іван Дзюба, Борис Олійник, Микола Жулинський, Анатолій Чайковський, Юрій Шаповал та інші історики й громадські діячі, писали звернення до українських президентів з проханням відзначити славетного українця. І аж тепер справедливість перемогла. До речі, ми подавали і прохання назвати одну із вулиць його ім’ям, а також один із військових навчальних закладів. Це, очевидно, попереду.

Окремо хочу подякувати «Дню» за постійний некон’юнктурний інтерес до історії. Як бачимо, це дає свої результати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати