Експонати вийшли на... вулицю
У Музеї ім. Богдана та Варвари Ханенків відзначають ювілейДо свого свята музейщики підійшли креативно й вирішили влаштувати оригінальне театралізоване дійство ще на вулиці — гостей зустрічали середньовічні лицарі (учасники клубу «Глибинний страж»), а 24 червня оголосили днем відкритих дверей.
Цього року музей відмічає кілька дат: 90 років від дня заснування та 10 років відновлення історичної справедливості — перейменування музею на честь його фундаторів.
— На моїй пам’яті вся історія музею — суцільний злет, — розказала «Дню» Віра Виноградова. — Коли у 1996 році я прийшла сюди працювати директором, у мене навіть був відчай, коли роздивилася своє «господарство». Експонати з фондів зберігалися в підвалі, поруч з бойлерною, а грибок уже почав псувати рами... Серед інших експонатів у непристосованому вологому приміщені перебувала й славетна картина Дієго Веласкеса «Портрет інфанти Маргарити» — нині окраса експозиції у «Дельфтській їдальні». Під загрозою ушкодження був увесь музейний фонд, а це близько 20 тисяч цінних експонатів, п’ята частина яких — гравюри, речі, особливо делікатні та складні для зберігання...
Відтоді чимало зроблено і повернуто на краще: колектив музею не став покладати надії тільки на державу та взяв справу в свої руки. Усі вісімдесят чоловік, третина з яких науковці, почали наводити лад самотужки: шукали кошти, влаштовували виїздні платні виставки, облаштовували зали. Експонати переносили в нові приміщення «на руках, як кошенят». І після 10 років ремонту (в 2006 році) для відвідувачів відкрилася експозиція мистецтва Сходу по вулиці Терещенківській, 17, що поруч із будівлею музею мистецтва Заходу (Терещенківська, 15).
Вона складається з чотирьох комплексів — «Мистецтво Буддизму», «Мистецтво Китаю», «Мистецтво країн ісламу» та «Мистецтво Японії». Останній збільшився на 12 експонатів (фігурок окімоно та нецке), урочисто подарованих музею до Дня народження меценатом Олександром Фельдманом. Загалом колекція Східного мистецтва включає твори з Індокитаю, Непалу, Тибету, Монголії, Бурятії, Калмикії, Сирії, Єгипту та інших екзотичних куточків земної кулі.
До свята музей представить дві нові експозиції — тимчасову «Дари музею» та постійну «Мистецтво стародавнього світу». Остання розміститься у двох залах будівлі Західного мистецтва. Вона представить давньоєгипетську скульптуру й давньогрецькі розписні вази, твори етрусків і коптські тканини, античне скло і давньоримські мармурові портрети.
До ювілею музей створив сайт за адресою khanenkomuseum.kiev.ua, де можна дізнатися новини і анонси музейних подій, ознайомитися з експозицією. А про цікавинки та захоплюючі інновації читайте в інтерв’ю директора музею Віри Виноградової в наступних номерах «Дня».