«Фільтруй» екран
Більшість українців вимагають змін в інформаційній політиці держави«Щоденник убивці», «Проклятий рай», «Смерть серед айсбергів», «Пила», «Дракула» — це назви кінофільмів, які демонструють українські телеканали. Переглядаючи програму телебачення за один тиждень, таких назв, пов’язаних із жорстокістю або насильством, я нарахувала аж 56! «Після повторного показу російського кінофільму «Бригада» у Вінниці підлітки об’єдналися в групу, яка займалася рекетом і побиттям своїх однолітків», — а це вже інформація начальника Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України Анатолія Бахчіванжи, яку він повідомив журналістам на круглому столі, присвяченому темі насильства в українському медіа-просторі.
— Перегляд кінофільмів із елементами насильства дуже впливає на психіку молоді, — зазначив пан Анатолій. — На мою думку, Верховній Раді України вже давно слід переглянути законодавство про захист суспільної моралі, зокрема доповнити його новими статтями про «фільтрацію» інформаційного простору та передбачити відповідальність за недотримання таких положень.
А от ситуація із публічною демонстрацією сцен насильства в США та країнах Західної Європи зовсім інша. В цьому на власному досвіді переконалася директор Міжнародного гуманітарного центру «Розрада» Валентина Бондаровська.
— Дехто вважає, що більшість фільмів, які показуються на наших телеекранах, прийшли із американської культури. Це — ілюзія певного виду бізнесу. Перебуваючи в США, я вивчала всі програми їхніх телеканалів й, з упевненістю скажу: в американському телепросторі насильства немає. Більше, кожного тижня там випускають зошит з інформацією для батьків, де вказано які фільми не рекомендуються дивитися дітям. Продукція ж, яка демонструється у нас, розрахована на країни третього світу. Сьогодні у цьому плані ми на 30-40 років відстаємо від розвинутих держави, адже ті почали перебудовувати свою мораль ще у 70-их роках. Для підтвердження того, що показ насильства має вплив на реальне життя, пані Валентина навела результати кількох досліджень зарубіжних та вітчизняних соціологів. Так, у Франції, в 5-6-річних дітей після перегляду мультфільмів із елементами жорстокості, виникала агресивність у ставленні до своїх однолітків, в Україні після виходу якихось популярних бойовиків, директори шкіл починають скаржитися на погіршення поведінки учнів та збільшення серед них кількості нецензурних висловлювань (були навіть випадки, коли лаялися матом та клали ноги на стіл, навіть, батьки першокласників, які приходили на шкільні збори).
Аби визначити, хто з українців найбільш толерантний до насильства, Український інститут соціальних досліджень, на замовлення Міжнародного правозахисного центру «Ла Страда-Україна», на початку 2007-ого року провів вивчення громадської думки щодо показу сюжетів з насильством, жорстокістю на телебаченні та друкованих засобах масової інформації. У результаті виявилося, що схвально ставляться до демонстрації подібної телепродукції, насамперед, молоді люди чоловічої статі віком від 18 до 28 років, а негативно — пенсіонери. В середньому 20 % українців вже відмовилися від перегляду бойовиків, трилерів, фільмів із нецензурною або брутальною лайкою або сюжетів, які принижують людську гідність. Ще в середньому 50 % опитаних готові обійтися від перегляду програм із гостросюжетними моментами, які викликають страх, та від передач і фільмів з використанням лайки й образ.
— Як засвідчило соціологічне опитування, українське суспільство вже готове до змін. Так, 23 % громадян пропонують повністю заборонити на телебаченні показ таких фільмів та програм. 37 % опитаних переконані, що показ такої продукції має відбуватися на спеціальних «платних» телеканалах, 34 % вважають, що вони повинні транслюватися лише вночі, і тільки 6 % респондентів відповіли, що не вбачають необхідності у будь-яких змінах цієї ситуації. Тому переважно негативне ставлення нашого суспільства до показу сюжетів насильства та жорстокості має стати поштовхом до зміни у сфері інформаційної та культурної політики держави, — зазначила президент Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» Катерина Левченко.
Зміни у законодавстві про захист суспільної моралі необхідно проводити негайно, інакше наслідки насильства в українському медіа-просторі можуть бути невтішними — молоде покоління, якому зараз від 10 до 15 років може вирости жорстоким і без жодних засад моралі. Такого висновку дійшли майже всі учасники обговорення. Не погодитися з цією думкою важко.