Фотопідсумки і фотопрогнози
З 7 до 15 листопада у галереї «Лавра» — виставка газети «День»!
Цьогорічна фотовиставка — вже сімнадцята за рахунком — це безперервний перетин поглядів. Погляди відвідувачів перетинатимуться з поглядами військових, що дивитимуться на них з бліндажів, окопів, з БТРів і танків, з поглядами політиків (а це вже зовсім інші обличчя, типажі й очі), з поглядами переселенців і волонтерів, митців, дітей... Ця виставка стане своєрідним полілогом, який відбуватиметься між глядачами, фотографами і героями світлин. І, повірте, все буде зрозуміло без слів. Весь драматизм і наш спільний досвід...
«Якщо «читати» надісланий на виставку фотоматеріал, то я бачу драматизм подолання, драматизм стану, в якому перебуває країна. Це — рівень політики і рівень людського, «сектор живого», звідки бере свої сили українець. Багато є того, що є, власне, назвою однієї з наших книжок — «Катастрофи і Тріумфу». До катастрофи я відношу не тільки знімки військових. Я би сказала, що найбільшою драмою є те, що травмована XX століттям людина, якій держава не змогла допомогти, а ще більше на початку 90-х запустила її по деструктивній дорозі, руйнує себе і все навколо. Якщо подивитися на знімок з місця нелегального видобутку бурштину — то це жах, пекло. Це — «Лісова пісня». Реквієм». Або знімок з лелеками, які стоять посеред випаленого поля. Але... З одного боку — тут дно і реальне провалля. А з іншого боку — такі моральні висоти, як на фото, де люди стоять на колінах, зустрічаючи загиблих воїнів», — говорить головний редактор «Дня» Лариса Івшина.
16 років фотоісторії, 111 виставок у 31 містах України, 702 нагороджені фотографи — це історія Міжнародного фотоконкурсу газети «День» у цифрах. Цього року статистика не менш вражаюча — близько 200 учасників прислали більше 3000 фото. Журі вибрало 350 найкращих. «Традиційно багато політичних фотографій, але багато і жанрових знімків звичайного життя, а значить, люди не тільки про війну думають», — говорить більд-редактор «Дня» і один із членів журі Микола Тимченко.
«Є кадри, які самі по собі нічого не значать. Але коли зібрати роботи багатьох фотографів, через знімки можна розказати історію, розставити пріоритети, зробити висновки», — розповідає багаторічний учасник і призер фотоконкурсу «Дня», а в минулому і фотограф нашої газети Михайло Марків. І наголошує: фотоконкурс важливий для фотографів ще й тому, що, обираючи фото, вони самі для себе вибирають знакові, історичні моменти, упорядковують свій візуальний рік. Про це говорить і Владислав Мусієнко — багаторазовий призер фотоконкурсу. «Для мене ця подія — певний дисциплінуючий фактор. Протягом року я переглядаю свої фотографії, упорядковую їх саме з прицілом на конкурс «Дня». По цих фото згодом видно всі основні події року», — пояснює Мусієнко.
Роботи, представлені на фотовиставці, це своєрідні маячки, розставлені на строкатій мапі прожитого року — основні події, постаті, емоції... І такий «фотолітопис», як наголошує Лариса Івшина, показує не лише чим жила країна весь рік, а й дає достатньо матеріалу для осмислення того, чим вона житиме рік наступний. Фотовиставка «Дня» — як фотопрогноз. Не пропустіть!
6 листопада – урочисте відкриття виставки і нагородження переможців у столичній галереї «Лавра» (вул. Лаврська, 1). Вставка триватиме з 7 по 15 листопада, протягом усього часу там вже традиційно можна буде придбати книжки з «Бібліотеки газети «День», зокрема наші новинки. Вхід вільний.