Перейти до основного вмісту

Газові лаври чи терновий вінок?

Тимошенко зробила серйозну заявку на президентство
22 січня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Останнім часом в Україні з’явилася захоплююча національна гра. Називається: «Вгадай, скільки коштує газ?» Найцікавіше, що у всіх виходять абсолютно різні цифри. Голова «Газпрому» Олексій Міллер, зустрічаючись з президентом РФ Дмитром Медведєвим, зазначав, що в I кварталі з України братимуть за газ по $360! Однак ціна поквартально знижуватиметься вслід за нафтовим котируванням, і в середньому за рік вийде $228,8, порахувала прем’єр України Юлія Тимошенко. В I кварталі, коли буде найвища ціна, Україна постарається якнайменше закуповувати російський газ, визнала вона.

Ця «ясність» заплутує ще більше. Зрозуміло лише, що чіткої ціни немає, а існує деяка формула, за якою ціна перераховуватиметься щоквартально. Проте вчора Кабмін влаштував повний «одобрямс» результатам українсько-російських газових переговорів. Сама Юлія Володимирівна свою угоду з Володимиром Володимировичем вважає дуже успішною і хоче, щоб Україна пишалася цими домовленостями.

— Це дуже унікальні умови для України (поставки газу). І мене дивує, що люди, які дуже добре розуміють досягнуті домовленості, сьогодні ще мають нахабство заявляти про те, що десь порушені інтереси України, — заявила Юлія Володимирівна, відкриваючи засідання Кабміну.

Тимошенко також розповіла, як їй вставляли палиці в колеса.

— На рівні керівництва «Газпрому» підтверджено, що 30—31 грудня зрив переговорів відбувався за допомоги «РосУкрЕнерго» через вплив високопоставлених чиновників та політиків України. Коли обговорювалася ціна $235—250, «РосУкрЕнерго» пропонував ціну в $285, і навколо цього велася вся руйнівна робота.

Прем’єр, щоправда, так і не уточнила, кого саме з високопоставлених чиновників має на увазі. Мовляв, здогадайтеся самі... Як відомо, у вівторок Президент назвав газові домовленості програшем для України. Віктор Андрійович вважає, що не були враховані інтереси України — відбувається «лібералізація ціни на газ, а ціна на український транзит залишається незмінною». «Важко говорити про якусь економію, оскільки рівень витрат на транзит складає одну четверту від платежів, які Україна робить Росії».

Завтра газове питання розглядатиметься на засіданні РНБО. І не потрібно бути провидцем, щоб передбачити, що на цьому засіданні ніякого «одобрямса» не буде. Проте Тимошенко його не дуже-то й потребує. Юлія Володимирівна на повну приміряє лаври «газового мировотворця». А на критику Секретаріату та опозиції реагує, як слон на гавкання Моськи.

Виграла чи програла Україна в газовій війні? Мабуть, дати чітку відповідь на це запитання можна буде лише після закінчення другого кварталу. Лише тоді ми дізнаємося — це «лаври» чи терновий вінок. А поки Тимошенко абсолютно недосяжна для конкурентів. І якщо газові домовленості не обернуться чимось уже зовсім невигідним для України, то це безумовна заявка на президентство. «Вона показала себе як людина, яка може домовлятися. Можливо, єдина в Україні», — зазначила в розмові з «Днем» соціолог Ірина Бекешкіна.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати