Перейти до основного вмісту

Генпрокурор і Верховна Рада спілкуються заочно

22 лютого, 00:00
Як і передбачалося, Генеральний прокурор Михайло Потебенько не відгукнувся на заклик депутатів і не з’явився у середу до сесійної зали парламенту. Натомість він послав депутатам сигнал із Одеси, в якому було чітко сказано, що керівник Генпрокуратури не вважає себе зобов’язаним звітувати перед Верховною Радою. Для обгрунтування своїх слів Потебенько послався на абзац Конституції, який, на його думку, звільняє його з-під звітності перед законодавцями. Черга була за парламентом, який мав у заочному режимі відповісти Генпрокуророві. Оскільки голосування відбувається у четвер, залишилося обмежитись коментарями депутатів, які подаються нижче.

Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ, НРУ:

— Наша фракція вже давно ставить вимогу про відставку Михайла Потебенька з посади Генерального прокурора. До речі, ми його ніколи не підтримували, бо дуже добре пам’ятаємо його діяльність під час «першого пришестя» на цю посаду. Сьогодні, я думаю, назбиралося досить і політичних, і моральних, і — що найважливіше — правових підстав для того, щоб позбавити цю людину права займати посаду, головна функція якої — дотримання Конституції і законів України. Можна сперечатися щодо політичних оцінок, хоча прокуратура, безперечно, є сьогодні політично заангажованою. Можна багато говорити про компетентність Генпрокурора, рівень його мислення, який він демонстрував тут, виступаючи перед Верховною Радою, але якщо просто подивитися на останню інформацію, надану Потебеньком парламенту, і лист, що супроводжує цю інформацію, то в них містяться порушення Конституції України і чинного законодавства з боку Генерального прокурора. А на нього перехідними положеннями Конституції покладено здійснення нагляду за дотриманням законодавства. Отже, якщо особа, яка відповідає за дотримання законодавства, сама порушує Конституцію, якщо ця особа дозволяє собі трактувати Конституцію, що є повноваженням лише Конституційного суду, якщо ця особа перетягує на себе повноваження, яких вона не має, така особа не може керувати Генеральною прокуратурою.

— Ваш прогноз щодо подальшого розвитку ситуації?

— Важко передбачити, яким буде результат голосування.

— Але ж в парламенті практично не існує фракції, яка не мала б претензій до Генпрокурора.

— Це дійсно так, але справа в тому, що заполітизованість діяльності прокуратури і самого Генпрокурора призведе до того, що рішення буде прийматися не на підставі оцінки професійних якостей Потебенька, суті його роботи, а буде чисто політичним.

Сергій ПЕРЕСУНЬКО, «Трудова Україна»:

— Поки йде розслідування кримінальної справи, яка має серйозний політичний резонанс, Верховна Рада не має права втручатися у цей процес і впливати на Генерального прокурора. До Михайла Потебенька у мене особисто є претензії як у юриста, як у колишнього судді в тих чи інших кримінальних справах. Але зараз розглядається якраз та справа, яка може стати початком наведення порядку у нашій державі.

— Яку саме кримінальну справу ви маєте на увазі?

— Справу Юлії Тимошенко, ясна річ. І депутатська група «Трудова Україна» чітко висловилась, що до того часу, поки не буде прояснення у цій кримінальній справі, не можна допускати тиску на слідство, на прокуратуру. Ви ж бачите, якими плакатами завішані балкони сесійної зали парламенту. Хіба це не тиск? Тому ми вважаємо, що зі звітом Генпрокурор виступати не повинен. Інформацію через певний час, по ходу слідства, те, що можна сказати, не порушивши його таємницю, думаю, можна буде зробити. Але тиснути на нього... Всі ж розуміють, що йдеться про те, щоб слідство у цій справі було припинено і Юлія Тимошенко звільнена. Ми не можемо давати оцінку її діям до суду. Цим мають займатися прокуратура, слідство і суд. Це буде ознакою того, що у нас можна говорити про демократію.

— Ваш прогноз щодо завтрашнього голосування щодо Генпрокурора, якщо таке відбудеться?

— Я такого питання у порядку денному не бачу.

— Тобто ви вважаєте, що у тих депутатів, які прагнуть відставки Генпрокурора, не вистачить голосів для висловлення йому недовіри?

— Я думаю, що у них немає морального права вимагати від Генерального прокурора відставки, тому що буде абсолютно зрозуміло: всі, хто голосуватиме за відставку Михайла Потебенька, пов’язані якимось чином з кримінальними справами. Наша позиція має відповідати позиції виборців, які вважають, що той, хто зловживає службовим становищем, завдає збитків державі, має відповідати перед законом. Не можу ручатися за всіх депутатів, але я буду голосувати проти його відставки. Думаю, що і вся наша фракція буде голосувати проти. Тому що, повторюю, це буде прямий тиск на Генерального прокурора. Один із обвинувачених тоді буде знаходитись у превілейованому становищі, а як інші? Це треба зрозуміти, вгамувати пристрасті і віддати питання на розгляд прокуратури. Думаю, що прокуратура поставиться до цього з розумінням, як було, наприклад, з депутатом Агафоновим. Побачили, що він не протидіє слідству, дає покази, і випустили з-під варти. Думаю, що і у Юлії Тимошенко, якщо вона буде відповідно себе поводити, є шанс теж вийти з-під варти.

P.S. Ющенко вважає недоцільною відставку Потебенька. Прем’єр сказав: «Прокуратура сьогодні демонструє бажання прозоро працювати в розслідуванні справи Гонгадзе», передає Інтерфакс-Україна.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати