Георгій КРЮЧКОВ: «Більшість повинна відмовитися від мови ультиматуму»
— Як ви оцінюєте перспективи досягнення компромісу між меншістю й більшістю?
— Переговорний процес має перспективу тільки за умови, що більшість відмовиться від мови ультиматуму. Наша єдина вимога: ті питання, котрі розглядала більшість 21 січня в Українському домі, мають бути внесені на розгляд легітимного засідання Верховної Ради. Я вважаю, що їх буде підтверджено, але все це має відбуватися легітимно й відповідно до регламенту. Під час обговорення в Українському домі припустилися кричущих порушень Закону «Про статус депутатів». На якій підставі позбавили права обирати й бути обраними до керівних органів депутатів, які представляють 40% виборців? Фактично, нам запропонували відправитися до «загородки» й «гавкати» там стільки, скільки душі завгодно. Про це прямо заявив Президент.
З іншого боку, усунувши від керівництва парламентом меншість, Президент фактично ліквідував того «ворога», на якого йому дуже зручно було звалювати провину за всі біди в країні. Тепер йому доведеться шукати інших ворогів — адже в недалекому майбутньому ситуація в країні не поліпшиться. По суті, всі ці загострення йому й потрібні були для того, щоб перекласти відповідальність за кризу на зловмисників — чи то на опозицію, чи то на парламент.
— Чи не припускаєте ви думки, що Президент може взагалі розпустити цей парламент?
— Звісно, може. Якщо він готовий на чергове беззаконня — то нехай іде. Щодо лівих, то ми за депутатські крісла не тримаємося. Розгону парламенту побоюються, головним чином, представники більшості. Зараз у них ейфорія — вони відчувають себе переможцями й намагаються переконати Президента в тому, що розганяти парламент не треба, оскільки вони нормально працюватимуть. Поживемо — побачимо, як вони працюватимуть. На мій погляд, більшість, яка сформувалася, є дуже хиткою, й ніякої єдності в ній немає. Вона «розписалася кров’ю» перед тими, хто примусив їх туди вступити. Тим часом вони ладні вчепитися в горлянку один одному, й за першої ж можливості неодмінно це зроблять. По-іншому виглядатиме й новообраний спікер. Будуть такі метаморфози, що декому ця більшість ще дуже сильно гикнеться. До речі, ви звернули увагу, що не надійшло жодного привітання на адресу новообраного керівництва парламенту? Це ж дуже симптоматично. Тобто в світі ще придивляються, оцінюють, що в нас тут відбувається.