Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Готовий рецепт для «Фаїни»

10 лютого, 00:00

Ризикую нарватися на шквал критики, але зазначу, що випадок із судном «Фаїна» та українськими заручниками — це не та історія, коли влада може зазнавати однозначної критики. Слава Богу — наших моряків і судно «Фаїна» звільнили. Сомалійським піратам скинули на борт судна 3,2 мільйона доларів готівкою, і вони залишили судно, яке було захоплене 25 вересня 2008 р. в нейтральних водах поблизу Кенії. Правда, моряки ще не повернулися в Україну, але є підстави вважати, що незабаром це станеться. Тим часом батьки все одно виявляють невдоволення, підозрюють, що до їхніх дітей застосують нейро-лінгвістичне програмування, висувають вимоги не допускати до них лікарів, яких батьки не знають. Ще раніше батьки заявляли, що вони начебто будуть звертатися до суду щодо бездіяльності Президента Ющенка. А ще раніше цю тему обговорювали по телевізору, де політики городили якусь відверту ахінею. Все виглядає так, наче державна машина сиділа склавши руки і нічого не робила для звільнення своїх громадян. Таке сприйняття можна зрозуміти, адже в суспільстві панує ледь не тотальна недовіра до можновладців.

Наші 17 моряків, разом із двома росіянами та одним латвійцем, понад чотири місяці просиділи в кімнаті площею 12 квадратних метрів. Певне, це не найкращий період їхнього життя. Я разом з їхніми родичами щиро хотів би, аби наших співвітчизників звільнили на другий день після захоплення. Але як це зробити? Негайно виплатити викуп у сумі 35 мільйонів доларів, який спершу вимагали пірати? Навіть якби держава й була здатна до таких фінансових подвигів, то гарантовано вона б розпалила апетити піратів і спонукала б їх до наступних захоплень саме українських суден, бо з України найлегше стягнути викуп. Може, вжити рішучих заходів і відправити до сомалійських берегів спецназ, напасти на підступних піратів і звільнити наших громадян? Питання тільки в тому, скільки з них залишилося б живими. А на це дає відповідь досвід сусідньої держави. Згадайте Беслан і «Норд Ост». Кількість вбитих заручників після «рішучих» дій російського спецназу зашкалювала.

Крім того, військовий вантаж на борту «Фаїни» міг викликати інтерес у багатьох зацікавлених, котрі також могли впливати на переговори. Отож, ситуація складалася така, що навряд чи тут можна було запропонувати готові рецепти, діяти відкрито, прозоро й однозначно. Про це свідчать і деякі інші приклади. Lenta.ru повідомила, що 8 лютого сомалійські пірати звільнили китайське рибальське судно і його екіпаж у складі 24 осіб, який вони утримували з 14 листопада. При цьому було виплачено 1,7 мільйона доларів викупу. 9 січня радіо «Свобода» розповіло, що «сомалійські пірати звільнили саудівський супертанкер, який утримували від листопада. Агентство «Ройтерз» посилається на представників піратів, які стверджують, що отримали викуп у 3 мільйони доларів».

Можу собі уявити, що пережили родичі захоплених моряків за ці чотири місяці. Та за всіма емоціями якось ми не звертаємо уваги на один вельми красномовний факт: моряки звільнилися з полону живі й начебто без якихось критичних захворювань. Правда, на третій день помер від серцевого нападу капітан судна громадянин Росії Володимир Колобков — хоч як це не прикро, але на те, як кажуть, воля Божа. Протягом всього періоду затримання Міністерство закордонних справ повідомляло, що відбуваються переговори, й наголошувало, що далеко не всі заходи можуть бути висвітлені. Ймовірно, можна висловлювати сумніви в його щирості. Але все ж факт лишається фактом: наші на волі. Хто ж тоді їх звільнив? Чи вони вийшли з полону за помахом чарівної палички?

За підсумками цих невеселих подій можна було б зробити висновок: міжнародна спільнота виявляє майже цілковиту безсилість перед сомалійськими піратами. Але чомусь гризуть сумніви: ви можете повірити, що громадяни бідної напіврозореної країни Сомалі нахабно порушують усі можливі закони і ніхто не може дати їм відсіч? Я — не можу. Лишається тільки припустити, що хтось із сильних світу цього перетворив стягування викупу на дуже вигідний бізнес. Але хто? Чи вистачить духу в нашої країни поставити таке запитання на міжнародному рівні?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати