Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Гроші за підручники брати не можна

28 листопада, 00:00

Конституційний Суд України визнав неконституційним положення низки постанов Кабінету Міністрів, якими встановлювалася плата за користування підручниками в загальноосвітніх учбових закладах. Хоча безкоштовність користування підручниками в школах безпосередньо і не випливає з поняття «безкоштовність освіти», Конституційний Суд вважає це однією з важливих державних гарантій в реалізації права всіх громадян на обов’язкову середню освіту. Заступник державного секретаря Міністерства освіти і науки Григорій Науменко сказав кореспонденту «Дня», що зараз готується розпорядження щодо скасування стягування плати за користування шкільними підручниками.

Сподіватися, що це рішення істотно вплине на рівень безкоштовності і доступність самої освіти, не доводиться. Українські школярі забезпечені підручниками на дві третини від потреби. Із запланованих бюджетом на цей рік 94-х мільйонів гривень недоотримано на сьогодні 42 мільйона. Якби держава вчасно і в повному обсязі фінансувала забезпечення школярів підручниками, то стягування плати за користування цими підручниками не було б потрібним. Така плата була введена з вересня 1996 року, і від неї звільняли дітей з малозабезпечених сімей. Тепер грошей на підручники стане ще менше, і більшість батьків купуватиме своїм дітям підручники за повну вартість, оскільки на всіх безкоштовних підручників не вистачатиме ще в більшому обсязі, ніж було раніше. Особливо, якщо врахувати той факт, що з переходом на 12-річну освіту щорічно треба буде оновлювати всю базу підручників кожної подальшої паралелі, яка починає навчання за новими програмами. Таким чином, проголошення права на безкоштовний підручник самого підручника ще не дає, а за нинішніх умов тільки загострює проблему.

Якщо вже говорити про право громадян на отримання безкоштовної обов’язкової освіти, то самих лише підручників буде замало. З учбовими посібниками в школах зараз становище катастрофічне, адже гроші на них мають виділяти місцеві бюджети. А в цих бюджетах навіть на зарплату вчителям і на опалення в класах не завжди вистачає. Міністерство освіти і науки вважає доцільним такі серйозні проекти, як забезпечення підручниками, учбовим обладнанням, комп’ютеризація, потрібно фінансувати з Державного бюджету. Це має сенс з двох причин — на місцях на такі важливі речі може не вистачити грошей, а також це пов’язано з тим, що здешевити вартість тієї або іншої продукції легше в процесі масового виробництва або закупівлі. Вартість шкільного підручника складає сьогодні близько п’яти гривень.

Згідно з статтею 53 Конституції, кожний громадянин має право на освіту, крім того, повна середня освіта є обов’язковою. Це означає, що обов’язковість такої освіти стосується не тільки учнів, але і батьків, які повинні створити умови для виховання, розвитку дитини і отримання нею повної загальної середньої освіти, а також держави, яка зобов’язана забезпечити можливість кожному мати повну загальну середню освіту. Ось тільки як виконання цих обов’язків забезпечити, враховуючи парадокси наших законодавчих актів і без детального осмислення шляхів системного розв’язання проблеми?

Позиція же депутатів уявляється досить дивною. Якщо судити з проекту бюджету, прийнятому у першому читанні, то сума на фінансування освіти навіть зменшувалася порівняно з поточним роком — і це відбувалося з їхньої депутатської, аж ніяк не мовчазної, згоди. Зате зараз сорок сім народних депутатів вирішили виявити особливо зворушливу турботу про наших дітей і «подарувати» їм безкоштовну освіту, знявши плату за користування підручниками, яка в середньому на рік складає близько однієї гривні за пiдручник! І це коли недоплачують мільйони на фінансування підручників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати