Перейти до основного вмісту

Iсторія — ліки від політичних мутацій

23 грудня, 00:00

Вчора до редакції завітав відомий український вчений — історик і політолог, віце-президент НАН України, водночас — досвідчений політичний і громадський діяч, народний депутат України, академік Іван Курас. Якщо колега Івана Федоровича по Інституту етнонаціональних і політичних досліджень НАНУ, професор Юрій Шаповал — другий вчорашній гість «Дня» — є постійним автором нашої газети і добре відомий усім, хто більш-менш регулярно читає нас, то академік Іван Курас — дуже уважний і вдумливий читач «Дня», а відтепер, сподіваємося, й «інтелектуальний партнер» (віримо, що якраз учорашні відвідини — привід для цього).

Найкращий наочний доказ цього — наявнi чотири з шести томiв унікального (і не лише в нашій державі) видання «Політична історія України ХХ століття», котре презентували Іван Федорович і Юрій Іванович головному редактору «Дня» Ларисі Івшиній. До речі, то був взаємообмін, бо й шановні вчені отримали в подарунок двотомник «Дня» «Україна Incognita» та «Дві Русі». Як зазначив академік Іван Курас, саме політична історія, як ніяка інша галузь історичної науки, може і повинна слугувати джерелом застережень від тоталітарних мутацій, давати нам уроки оптимальних шляхів виходу до сталої демократичної системи. Це — й історія ідеї, й історія влади, і водночас історія людей при владі (політиків), що й робить її особливо цікавою.

Говорячи про перспективи здійснення політичної реформи в Україні, пан Курас висловив упевненість, що сьогодні Верховна Рада проголосує як мінімум два законопроекти — «Медведчука—Симоненка» та «Гавриша—Богатирьової». «А от далі розпочнеться найцікавіше, і багато що залежатиме від того, наскільки твердо комуністи та соціалісти дотримуватимуться вимоги про запровадження пропорційних виборів», — сказав Іван Курас. «У багатьох фракціях досить великий відсоток мажоритарщиків, які поки що не бачать свого місця в умовах чисто пропорційної системи. Переконати їх відмовитися від своїх округів буде досить непросто», — переконаний Іван Курас.

Чи потрібен Україні зараз націонал-комунізм як потужна політична течія, і головне — чи можливий він? Хто, на думку пана Кураса, є найвидатнішим політиком України ХХ століття? Чи згодні поважні вчені з тією тезою, що у 1991 році незалежність здобула саме УРСР, і які висновки — часто неявні — з цього випливають? Що таке «європейськість» і «парламентаризм» в українському контексті? Ось лише деякі з актуальних питань, на які прагнули дати вичерпну відповідь гості «Дня». Докладний звіт про бесіду читайте в одному з найближчих номерів «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати