Перейти до основного вмісту

«Iсторію можна сфальсифікувати, але вона завжди бере реванш»

30 жовтня, 00:00
ЗА СЛОВАМИ ПАНА КАДЕНА БРЮНО, ВІН ЗАВЖДИ БУВ УПЕВНЕНИЙ, ЯКЩО УКРАЇНА ОДНОГО РАЗУ ВЖЕ БУЛА НЕЗАЛЕЖНОЮ, ТО ВОНА ЗНОВУ ОБОВ’ЯЗКОВО ПРИЙДЕ ДО ЦЬОГО / ФОТО ЛЕОНIДА БАККА / «День»

Учора до редакції «Дня» завітав постійний кореспондент у країнах СНД французької радіокомпанії Radio France Каден Брюно. Приводом для візиту стало бажання взяти в головного редактора «Дня» Лариси Івшиної інтерв’ю, яке має вийти в ефір усіх основних редакцій цього радіо — France Inter, France Info, France Culture і France Bleu. Але основною темою були зовсім не президентські вибори в Україні. Французького радіожурналіста цікавило, чому Лариса Івшина та колектив нашої газети взялися за реалізацію історичних проектів (нагадаємо, що в «Бібліотеці «Дня» вийшло вже три книжки, присвячених контраверсійным сторінкам української історії); як українське суспільство сприймає свою історію; в чому різниця сприйняття українського минулого в Києві, Донецьку, Львові тощо.

Як з’ясувалося, пан Каден Брюно вже давно є постійним читачем англійської інтернет-версії нашої газети, звідки і дізнався про історичні проекти «Дня». А про «День», у свою чергу, дізнався з французького дайджесту зарубіжної преси Courier International, де постійно з’являлися переклади публікацій нашої газети з історичної, політичної, економічної тематики, а також на тему відносин України з Європою. Коли пан Каден Брюно ще навчався в університеті, в нього був викладач, який казав, що історію можна сфальсифікувати, але вона завжди бере реванш, досить тільки зняти з неї наліт. За словами журналіста, він завжди вважав, що для того, щоб здобути мир у Європі, демократія має встановитися на відрізку від півночі до півдня, тобто від Прибалтійських країн до Білорусі й України — «по вертикалі», а не «зліва направо». Ще в бутність студентом дізнався, що в 1917 роцi постала незалежна Українська республіка, яка незабаром зникла з карти. Тоді ж і зацікавився нашою історією. За словами пана Кадена Брюно, він завжди був упевнений, що «якщо вони одного разу вже були незалежними, то знову обов’язково прийдуть до цього». Цьому його навчив уже згаданий викладач.

За словами журналіста, є дуже багато фактів з української історії, про які європейці просто не знають, — наприклад, те, що перед тим, як стати радянською республікою, Україна певний час була незалежною. Багато чого не знають європейці і про події 1933, 1937 рр. Пов’язано це з тим, зазначає французький журналіст, що нині в Європі все ж таки ще переважає «російська версія історії». А щойно історія України — хоча б ХХ століття — буде більш-менш відомою в світі, вважає пан Каден Брюно, це вплине й на загальну думку про нашу країну.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати