Карпатський протокол
Протягом минулого тижня в Ужгороді проходила міжнародна конференція «Закарпаття та його сусіди». Учасниками її стали владні представники прикордонних регіонів п’яти країн-сусідів — Закарпаття (Україна), Підкарпатського воєводства (Польща), Пряшівського і Кошицького регіонів (Словаччина), Саболч- Сатмар-Березької області (Угорська Республіка), повітів Сату-Маре, Марамуреш (Румунія), а також партнерські організації з транскордонного співробітництва прикордонних регіонів та представники Міністерства економіки та регіонального розвитку всіх п’яти країн.
Як повідомили в представництві МЗС України в Ужгороді, на конференції був репрезентований і обговорений базовий варіант Стратегії розвитку транскордонного співробітництва в Карпатському регіоні «Карпати 2003—2011». Після внесення до нього доповнень та зауважень її учасників доопрацьований варіант буде переданий на розгляд і затвердження органам влади згаданих прикордонних регіонів Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та України. В рамках конференції напрацьовано і документ під робочою назвою «Карпатський протокол». Це — проект Протоколу щодо співробітництва в реалізації Стратегії транскордонного співробітництва в Карпатському регіоні «Карпати 2003—2011». П’ять сусідніх держав планують його підписати навесні 2004 року. Володимир ПАНОВ, начальник Головного управління зовнішніх відносин та інвестиційної політики Закарпатської облдержадміністрації, так прокоментував підписання документа:
— Передумовою підписання Протоколу є спільний намір прикордонних регіонів п’яти країн підвищити ефективність і прогнозованість розвитку транскордонного співробітництва в Карпатському регіоні. Головна мета Протоколу — сприяння сталому розвитку територій Карпатського регіону, передбачення та зменшення негативних наслідків різних темпів європейської інтеграції країн Центральної Європи та України, визначення та використання нових можливостей для співпраці, що виникнуть для прикордонних територій п’яти країн з 2004 року, після розширення ЄС.