Перейти до основного вмісту

Хочете квартиру — пишіть дисертацію

Визначено новий порядок отримання пільгових кредитів на житло
01 березня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

Надання молоді пільгових кредитів на житло — справа для держави дуже важлива. По- перше, демографічну ситуацію в країні треба покращувати, по-друге, не дати перспективним фахівцям виїхати за кордон і працювати на благо якоїсь іншої країни. Звісна річ, для самих молодих фахівців питання надання їм вигідних кредитів також має величезне значення. Тому навколо черги на ці вигідні кредити весь час виникали різноманітні суперечки. «Не є таємницею, що було дуже багато скарг із приводу нечесного розподілу кредитів і втручання в цей розподіл чиновників, — розказує міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко. — Одна сім’я могла простояти в черзі на кредит п’ять років, а друга, з такими ж даними, отримувала його за місяць». Були й інші зловживання, про які, як пообіцяв Ю. Павленко, нам скоро розповість Генеральна прокуратура. Тому було вирішено упорядити чергу на пільгове житло в кожному регіоні шляхом... вишиковування за рейтингом.

Нагадаємо, що для отримання від держави довгострокового кредиту треба мати сім’ю, в якій вік кожного з подружжя не перевищує 35 років. Також треба бути платоспроможним, тобто надати з місця роботи довідку, що підтверджує здатність виплачувати кредит. Наявність дітей не обов’язкова, але бажана. Тепер про нововведення. Від учорашнього дня перші місця в ще не до кінця сформованих рейтингах займають багатодітні сім’ї, сироти та соціально незахищені сім’ї, а також молоді вчені та молоді спортсмени, які мають найвищі досягнення на офіційних національних і міжнародних змаганнях, наприклад, на чемпіонаті світу або Олімпіаді. Решту, незалежно від часу подачі заявки та наявності будь- яких, не внесених до списку заслуг, відсувають у хвіст.

Новація має як свої плюси, так і свої мінуси. Плюс — прозорість. Списки (в кожній області — свій) будуть вивішені на сайті Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, і будь-хто охочий зможе знайти себе в списку й отримати відповідь на запитання, чому в нього саме такий порядковий номер. (Щоправда, прізвища в списках не вказують — тільки ідентифікаційні коди, щоб не порушувати права на конфіденційність). До того ж, ті сім’ї, які ще лише думають стати в чергу, мають можливість із допомогою спеціальної програми «прикинути» своє майбутнє місце в рейтингу. Рейтинг кандидатів визначається автоматично, але за правдивість несуть відповідальність чиновники регіональних відділень Фонду. На кожній анкеті ставитимуть електронний підпис відповідального за правдивість наданої інформації чиновника. У разі чого — його чекає адміністративна, або й кримінальна відповідальність.

Iз іншого боку, критерії не назвеш особливо справедливими. Чому саме молоді спортсмени мають право на позачергове отримання пільгового кредиту, а не молоді пожежники або молоді вчителі? Отже, що одних цінять більше, а других — менше, особливо якщо врахувати, що спортсмен-призер у будь-якому випадку має більше шансів отримати або купити квартиру, аніж вчитель математики з райцентру.

Зрозуміло, що неможливо дати кредити одночасно всім. Але якщо міністерство та Фонд мають намір увесь час оновлювати рейтинг і переносити на його початок свіжоспечених кандидатів і докторів наук, то до інших черга просто не дійде. Докторами наук рідко стають до 35 років, але кандидатську дисертацію щороку захищають тисячі осіб, переважно молоді та без житла. «Нехай це стане стимулом захистити кандидатську, — каже Ю. Павленко. — Що заважає журналісту захистити кандидатську або докторську?» Або народити трьох дітей, не маючи власного житла...

Скільки саме молодих сімей сьогодні в Україні стоять на черзі за пільговими кредитами, у Фонді точно не знають. Перерахувати — ще одне завдання нового комп’ютерного рейтингу. Аж ніяк не всі кандидати встигли заповнити нові анкети, в яких треба указати досягнення на теренах науки та спорту. До того ж, у Фонді сподіваються, що рейтингова система залучить нові сім’ї до участі в перегонах за кредитами. Тим, хто явно не скоро пройде до початку списку, або й не потрапить до нього зовсім, міністерство та Фонд рекомендують чекати нових проектів — наприклад, накопичувального, що допоможе зібрати гроші на непільговий кредит.

До речі, молодіжна житлова програма справді справляє серйозний демографічний ефект. Так, коефіцієнт народжуваності в сім’ях, які отримали пільгове житло, становить 29 дітей на 1000 осіб, що в середньому майже вчетверо перевищує аналогічний показник по Україні — 7,5.

Є також певна економічна доцільність. «Цікавий феномен, — розповідає голова правління Фонду В. Омельчук. — Наша робота стимулює молодь і роботодавців виводити зарплати з тіні. Приходить сім’я зі своїми довідками про доходи. Ми пояснюємо, що їхніх зарплат не вистачить на погашення кредиту. I, — яке диво, — через місяць вони приносять уже зовсім інші довідки, у яких вказані їхні справжні доходи, без приховування від податкової інспекції».

У 2005 році Фонд уклав 15 тисяч 800 договорів про надання часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами комерційних банків на будівництво або купівлю житла (в 2004 році — всього 1143). На ці заходи Фонд використав 25 мільйонів гривень із державного бюджету. Крім того, Фонд використав понад 11 мільйонів гривень, отриманих унаслідок погашення раніше наданих кредитів (у 2004 році ця сума становила 6 мільйонів 640 тисяч гривень). За рахунок коштів місцевих бюджетів видано кредитів на 20 мільйонів 823 тисячі гривень. Особливо відзначилися в Донецькій, Луганській, Рівненській, Iвано- Франківській, Сумській і Черкаській областях. Загалом порівняно з 2004 роком кількість кредитів молодим сім’ям збільшилася в 6,8 разу. Бюджет на 2006 рік становить 180 мільйонів гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати