Хибний підхід Штайнмайєра
Олег ШАМШУР: Без припинення втручання з боку Росії практично неможливо налагодження результативного діалогу між українським урядом та сходом![](/sites/default/files/main/articles/13052014/tag_reuters.com0000_binary_gm1ea4o1gvn01-baseimage.jpg)
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) призначила німецького дипломата Вольфганга Ішінгера своїм переговірником з питання ситуації на Україні. Про це повідомив вчора глава ОБСЄ Дідьє Буркхальтер в ході свого виступу в Брюсселі. За його словами, український уряд прийняв пропозицію про висунення посла Ішінгера в якості спів-модератора від ОБСЄ на «круглих столах» щодо ситуації в Україні. 68-річний Ішінгер — визнаний експерт в міжнародних відносинах. Зокрема, в різний час він був послом Німеччини в США і Великій Британії, а з 2009 року — керівником щорічної Мюнхенській конференції з безпеки.
Крім того, глава ОБСЄ представив на засіданні комітету міністрів ЄС «дорожню карту» щодо врегулювання українського конфлікту.
«Ми досягли критичного моменту в цій кризі. Необхідно якомога швидше перейти до співпраці», — заявив він в ході свого виступу.
Буркхальтер також підкреслив, що проведені в неділю в Україні референдуми «несумісні з українською конституцією і незаконні».
«Слід уникати такого роду провокації», — додав він.
Західноєвропейські ЗМІ повідомили, що сьогодні в Україні прибуде автор цієї дорожньої карти: плану з 5 пунктів, міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр. Сам він сказав журналістам у Брюсселі, що в ході поїздки в Україну він відвідає південний схід країни і має намір переконати протиборчі сторони на Україну в тому, що єдиний вихід з конфлікту — налагодження діалогу.
«День» звернувся до екс-посла України в США Олега ШАМШУРА з проханням прокоментувати призначення Ішінгера в якості посередника ОБСЄ, а також план урегулювання української кризи від Штайнмайєра.
— Ішингер це — достатньо авторитетна і відома у світі людина. Наскільки він може бути ефективним переговірником, мені сказати важко. Я не можу пригадати, щоб він був учасником таких процесів у минулому.
Але ми всі чудово розуміємо, що питання не в тому, хто буде переговірником від ОБСЄ, а яким чином ми зможемо, я маю на увазі Україну і Захід впливати на Путіна. Це ключове питання.
Можна вітати зусилля ОБСЄ, інших міжнародних організацій та чинників, спрямовані на сприяння врегулюванню кризи на Сході України. Разом з тим, ці зусилля можуть бути конструктивними тільки тоді, коли вони ґрунтуватимуться на реальній оцінці ситуації, що склалася. Але я вважаю хибним підходом поїздку Штайнмайєра на схід України і його заклик до протиборчих сторін налагоджувати діалог. Так само у мене дуже критичне ставлення до Плану Штаймайєра з п’яти пунктів, тому що цей документ базується на хибному посилі. Він виводить Росію за рамки врегулювання, бо все зводиться до того, що це внутрішня українська проблема. Адже зрозуміло, що без зміни поведінки Росії довготривале врегулювання не є можливим.
Абсолютно контпродуктивно трактувати її як суто українську проблему, по суті виводячи РФ поза її рамки, адже очевидно, що основною рушійною силою сучасної кризи є «повзуча» агресія Росії на Сході України, її безпосереднє втручання у внутрішні справи України через керівництво діями сепаратистів та активні дії спецпідрозділів російських силових структур. Таким чином, не можна дозволити, щоб посередницькі місії супроводжувались зниженням тиску на російське керівництво: лише запровадження секторальних санкцій проти економіки РФ здатне зупинити Путіна. Без припинення втручання з боку Росії практично неможливо налагодження результативного діалогу між українським Урядом та Сходом. Він є неможливим з терористами, які до того ж діють за вказівками з Кремля.