Коаліційні компроміси
Народний депутат Сергій Тигіпко, фракція «Трудова Україна», якого багато хто вважає ймовiрною кандидатурою на пост прем’єр- міністра у разі відставки Ющенка, коментуючи «Форуму» (www.forum.ua.com) можливе підписання меморандуму про співпрацю між урядом і більшістю сказав, що «питання про висловлення недовіри урядові Верховною Радою за підсумками звіту 10 квітня може взагалі не стояти, якщо прем’єр-міністр зробить низку кроків у бік створення в перспективі коаліційного уряду. Зокрема, якщо Віктор Ющенко проведе певні консультації з фракціями, запросить представників інших фракцій в уряд, і якщо ми таким чином наблизимося до створення коаліційного уряду, то, можливо, і питань ніяких не буде». За його словами, фракція «Трудової України», зокрема, готова запропонувати до складу коаліційного уряду достатню кількість професіоналів та політиків.
Загалом, керівники парламентських фракцій по- різному ставляться до ідеї підписання угоди про солідарну відповідальність між урядом і парламентом. Мовлячи про своє ставлення до цієї проблеми, Г. Удовенко підкреслив, що «необхідно зберегти нині діючий уряд», хоч не виключив, що в ньому можливі «якісь модифікації». Лідер фракції НРУ вважає, що вести зараз «розмову про створення коаліційного уряду — значить, відволікатися від вирішення задач політичної консолідації суспільства, подолання економічної кризи, зміцнення державності». Він відзначив, що цю угоду повинна підписати кожна фракція парламентської більшості.
Лідер фракції Соціал-демократичної партії України (об’єднаної) Олександр Зінченко охарактеризував проект угоди як «надзвичайно сирий» та, «як такий, що має багато протиріч». «Є підстави стверджувати, що документ створює поступову основу iз перетворення України на парламентську республіку», — сказав лідер фракції СДПУ(о). При цьому він підкреслив, що до такого переходу Україна не готова «ані політично, ані конституційно, ані, можливо, соціально». О. Зінченко охарактеризував як «непродумані» шляхи вирішення кадрових питань, запропоновані в угоді. Він зазначив, що робоча група, створена для вироблення даного документа, повинна «абсолютно розділити відповідальність і парламенту, й уряду, і Президента», додавши, що це повинно бути зроблено на основних принципах Конституції. О. Зінченко не виключив, що «ця угода вигадана, щоб зменшити протистояння в суспільстві й збільшити ймовірність уряду встояти».