Кому належатиме Крим
— Мітингуючі житимуть у наметах доти, доки уряд бодай частково не виконає наші вимоги, — заявив кореспонденту «Дня» голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов.
М.Джемільов так само підкреслив, що: «Питання отримання кримськими татарами громадянства України — вже далеко не головна проблема депортованого народу. Її буде вирішено до 31 грудня поточного року. Сьогодні ж необхідно вирішити проблему представництва кримськотатарського народу у Верховній Раді Криму й усіх гілках виконавчої влади».
Згідно з розробленим Міністерством юстиції України, Державним комітетом національностей і міграції, а також Меджлісом кримськотатарського народу проектом закону «Про статус кримськотатарського народу в Україні», корінні жителі Криму повинні становити не менше, ніж 20% народних депутатів Верховної Ради Криму. Таке ж число кримських татар має працювати в установах місцевої влади й органах безпеки. За словами М.Джемільова, «сьогодні кримських татар приймають на роботу в державні організації лише в тому випадку, якщо серед росіян або українців немає бажаючих зайняти цю вакансію. З 15 тисяч співробітників МВС Криму лише 70 кримських татар».
Другою не менш важливою проблемою кримські татари вважають створення в Криму національно-територіальної автономії й визнання нарівні з російською та українською мовами державною мову кримських татар.
М.Джемільов заявив: «У ситуації, що склалася, уряд України міг би заспокоїти доведених до відчаю корінних жителів Криму визнанням Меджлісу органом, що представляє інтереси кримськотатарського народу в Україні». Він також підкреслив, що: «Крим історично належить кримським татарам і вони боротимуться за свої права всіма можливими способами. Якщо вимоги татар будуть ігноруватися й надалі, не виключено, що одного разу колони кримських татар перекриють залізничний рух і тим самим на якийсь час паралізують Крим.
ДОВІДКА «Дня»
Сьогодні кримські татари становлять 12% населення Криму. Внаслідок заходів, вжитих урядом України й Представництвом Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні, 5 тисяч кримських татар, які повернулися на батьківщину, але юридично залишалися громадянами Узбекистану, отримали громадянство України, 25 тисяч депортованих подали заяву про вихід із громадянства Узбекистану й отримання статусу громадянина України, 36 тисяч татар, які мешкають у Криму, ще залишилися громадянами Узбекистану.
Випуск газети №:
№84, (1999)Рубрика
День України