Контроль над реекспортом товарів хочуть посилити
Схоже, в Мінекономрозвитку готуються до Митного союзу...У Мінекономрозвитку пропонують посилити контроль над операціями реекспорту іноземних та українських товарів. Про це йдеться в проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення інвестування майна і майнових прав за межі України та реекспорту», оприлюдненому на сайті Мінекономрозвитку. В документі пропонується, аби уряд визначав і затверджував перелік товарів, які дозволяються на реекспорт, а дозвіл на такі операції видаватиме Мінекономрозвитку.
В законопроекті подано наступне визначення поняття: «Реекспорт товарів іноземного походження — це продаж українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб’єктам господарської діяльності товарів іноземного походження, що були раніше ввезені на митну територію України, та вивезення їх за межі митної території України». Тобто фактично йдеться про перепродаж з України іноземних товарів у треті країни.
Аби реекспортувати імпортні товари, компанія повинна подавати в міністерство копії зовнішньоекономічних контрактів, дозвіл на реекспорт товару (виданий центральним економічним органом країни походження товару) і сертифікат походження товару. Для реекспорту українських товарів потрібно надати копії зовнішньоекономічних контрактів, лист-звернення від керівника іноземної компанії, де пояснено причини реекспорту, і гарантувати оплату перед держбюджетом. Потрібен буде також і нотаріально завірений витяг із державного реєстру про реєстрацію компанії.
У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що оновлені правила потрібні, аби Україна змогла виконувати зобов’язання в рамках чинних режимів вільної торгівлі з третіми країнами.
Натомість колишній міністр економіки України Володимир Лановий вважає, що зміна правил може свідчити ще й про підготовку законодавчого поля для роботи в рамках Митного союзу (МС). Адже учасники цього союзу, пояснює він, можуть купити чимало сировинних товарів за ціною, меншою за світову. Це такі, як, наприклад, газ, деревина, бензин, риба тощо. І в разі приєднання України в тій чи іншій формі до МС автоматично виникає ризик, що ці товари з нашої території можуть перетікати за вищими цінами в інші країни. В першу чергу, каже Лановий, ці перестороги стосуються газу. Тому такий крок може бути і виконанням однієї з вимог російської сторони, яка таким чином страхується і закриває шлях Україні для легкої наживи у вигляді перепродажу дешевших товарів, каже він. На уточнююче запитання, чи можливо, що такий законодавчий крок допоможе працювати Україні в рамках приєднання до ЗВТ з ЄС, він сказав, навряд чи. Адже ЄС, говорить Лановий, продає за однаковою (ринковою) ціною свої товари всім країнам.