Коротко / УКРАЇНА
Творець революції і творець поезії
Президент України Віктор Ющенко привітав письменницю і поетесу Ліну Костенко з днем народження, який вона відзначила в суботу. Після участі в церемонії відкриття «Зовнішторгбанку (Україна)» В. Ющенко побував удома у класика української літератури. Бесіда тривала близько години, повідомляє прес-служба Президента. Л. Костенко розповіла В. Ющенку про повість, над якою вона працює вже понад чотири роки. «Я буду щасливий стати одним із перших читачів цієї книги», — сказав Президент. Він також запропонував поетесі створити музей, куди б увійшли експонати її експедиції до Чорнобильської зони. У свою чергу, Ліна Костенко відзначила необхідність державної підтримки української мови і розповіла про своє бачення ролі письменників у державі. «Письменник має бути незалежним і, передусім, має творити», — сказала вона. Президент запевнив, що він «розуміє і поважає цю позицію».
Хто й чому вводив слідство в оману?
«Слідчий, узявши на себе ризик, може прийняти таке рішення в тому разі, якщо доказ, отриманий не передбаченим законом шляхом, допомагає розкрити злочин. Плівки Мельниченка належать до цієї категорії», — сказав Є. Марчук в інтерв’ю «Галицьким контрактам». «Кримінальну справу взагалі лише на підставі плівок порушити не можна, зазначив Марчук. — Якщо це справа про вбивство Гонгадзе, то плівки можна залучити. Вони допоможуть з’ясувати причини, що спонукали до злочину, зрозуміти, як формувався задум». Крім того, генерал Марчук висловився за оприлюднення всіх записів майора Мельниченка. На думку Марчука, «на плівках є як розмови з явно кримінальним змістом, так і ті, в яких немає криміналу, і які лише виставляють деяких політиків у не надто вигідному світлі». «Хтось мусить визначити, які із зафіксованих розмов містять кримінальні аспекти. Якщо це буде політичне розслідування, то за нього може взятися парламентський комітет. Якщо ж провести кримінальне розслідування, то справу потрібно передати до СБУ або до Генпрокуратури». Екс-голова РНБО вважає, що «якщо Ющенко вистачить рішучості й сил, і він не завжди слухатиметься радників, то стосовно значної частини того, що ми знаємо з плівок Мельниченка, безумовно, потрібно прийняти якщо не юридичне, то морально-правове рішення». «Це потрібно Президенту, принаймні, для профілактики серед членів своєї команди», — зазначив Марчук, зауваживши, що «на плівках майора є персоналії, які сьогодні перебувають у владних структурах». Кажучи про політичну «кон’юнктуру» навколо справи Гонгадзе, Є. Марчук відзначив організацію фальшивих версій загибелі журналіста. На його думку, «Генпрокуратура повинна отримати відповідь на запитання, хто і чому протягом тривалого часу різними, у тому числі й мас- медійними, методами намагався «перевести стрілки» на інших людей, тобто ввести слідство в оману».
«Новий тон»
Головним підсумком обласної конференції СДПУ(О) у Донецьку можна вважати остаточну підтримку рішення політради партії про її перехід в опозицію до діючої влади, про що повідомив секретар Донецького обкому партії Олег Данников: «Упевнений, що ми зуміємо продемонструвати свої бійцівські якості у виборній кампанії 2006 року». Більш того, у ході конференції стало також зрозуміло , що донецьким осередком СДПУ(О) керує й образа, адже «влада продемонструвала новий тон стосовно Донбасу», який, на їхню думку, неможливо прийняти. На конференції було прийнято рішення визначитися з власними позиціями і прагненнями щодо виборів-2006. У цьому сенсі члени партії вирішили іти схожим з Партією регіонів шляхом і розпочали з перегляду власних лав. Можна відзначити також певні політтехнологічні схожості в діяльності двох партій — представниць нової української опозиції. Так, обласна партійна організація СДПУ(О) постановила, що у нових умовах зміщуватиме акценти у своїй роботі на розв’язання соціальних проблем населення, про що свого часу говорили і «регіонали». Хоч у цьому значенні СДПУ(О) просунулася трохи далі і вже створила у Донбасі 10 громадських партійних приймалень, які надають безкоштовні юридичні консультації жителям регіону. Головна відмінність регіоналів та есдеків — погляди на питання федералізації. «Питання федералізму я особисто ніколи не підтримував і вважаю, що це неправильно», — заявив Віктор Медведчук за підсумками конференції. На думку лідера СДПУ(О), «нав’язування суспільству ідей федералізму може призвести до знищення України як незалежної держави». За словами Віктора Медведчука, СДПУ(О) поки ще не повністю готова до переходу в опозицію. Проте, на прес- конференції В. Медведчук не раз говорив про те, що партія «вже повністю освоїлася в опозиції» і «не встигає критикувати владу». Свого лідера підтримали і учасники конференції, які зазначали, що «їм не звикати бути в опозиції», адже, за словами лідерів донецького осередку, вони у Донецькій області «були не при владі»: «На нашому боці ніколи не було адмінресурсу, ми звикли працювати, долаючи політичний опір», — говорили учасники конференції, повiдомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
Випуск газети №:
№49, (2005)Рубрика
День України