Коротко / УКРАЇНА
Підвищувати — так усім
Президент України Леонід Кучма повернув Верховній Раді прийнятий нею 24 червня закон «Про реструктуризацію заборгованості із виплат, передбачених ст. 57 Закону «Про освіту», педагогічним, науково-педагогічним й іншим категоріям працівників навчальних закладів». Про це повідомляє прес-служба глави держави. Закон передбачав визнання кредиторською заборгованістю держбюджету окремих виплат працівникам освіти, встановленими ст. 57 Закону «Про освіту», а також повне повернення здійсненої сільськими педагогами і пенсіонерами з їх числа плати за користування житлом з опаленням та освітленням. При цьому встановлювалось, що погашення такої кредиторської заборгованості здійснюється за рахунок держбюджету протягом 5 років, починаючи з 2005 року, передає Інтерфакс-Україна.
Підтримуючи пропозиції про необхідність покращити грошове забезпечення працівників освіти, Президент відзначив, що на нинішньому етапі істотне збільшення витрат може призвести до розбалансування бюджетного процесу й істотного зменшення можливостей щодо вирішення інших насущних соціальних проблем. Тільки для здійснення виплат із загального фонду держбюджету треба передбачити близько 7 млрд. грн. Для повернення плати за користування житлом з опаленням та освітленням треба понад 200 млн. грн. щорічно, а приведення у відповідність схем посадових окладів зажадає додатково щорічно понад 11 млрд. грн. Л. Кучма вважає, що спроби виділити категорію працівників освіти без одночасного вирішення питань проведення відповідних виплат іншим малозахищеним категоріям людей порушує конституційний принцип рівності громадян перед законом.
СНІД і туберкульоз — під «Контроль»
Тимчасова спеціальна парламентська комісія з проблем ВІЛ- інфекції та СНІДу, туберкульозу і наркоманії має намір розробити державну програму запобігання та профілактики цих та інших соціально небезпечних захворювань. Про це у вівторок на прес-конференції, присвяченій запровадженню проекту «Контроль над туберкульозом і ВІЛ/СНІД в Україні», повідомила голова комісії Раїса Богатирьова, передає Інтерфакс-Україна. Вона відзначила, що в цей час ситуація в Україні з поширенням ВІЛ/СНІД, туберкульозу та наркоманії загрожує національній безпеці країни. «За неофіційними даними, кількість ВІЛ-інфікованих становить 1,4% дорослого населення», — наголосила вона, зазначивши, що вирішення цієї проблеми лише на 15% залежить від медичних програм. Депутат назвала основними проблемами, які необхідно вирішити, неконтрольованість розвитку ситуації, питання захисту прав інфікованих, а також тієї категорії людей, яка постійно ризикує заразитися. «З липня з бюджету додатково виділять 270 млн. грн. для фінансування медичної галузі, в тому числі й на зазначені проблеми», — повідомила вона. Крім того, зі слів голови комісії, передбачається залучення міжнародної допомоги.
Водночас українські медики сподіваються, що з впровадженням проекту «Контроль над туберкульозом і ВІЛ/СНІД в Україні» через 2-3 роки смертність від туберкульозу знизиться на 15%, від СНІД — на 20%. Про це повідомив керівник групи реалізації цього проекту Володимир Романов. З його слів, проект, розроблений згідно зі стратегією Світового банку щодо допомоги Україні, передбачає значне зниження рівня захворюваності та смертності від СНІДу та туберкульозу шляхом покращання систем діагностики цих захворювань, введення системних профілактичних програм, проведення профілактичних і лікувальних заходів серед контингенту пенітенціарної виконавчої системи. Як відзначив заступник міністра охорони здоров’я та керівник цього проекту Володимир Білий, вже є певні позитивні результати в боротьбі з туберкульозом і СНІДом.
До уваги відпочиваючих
Віднині в Криму підвищують тарифи на проїзд у міських тролейбусах. Це визначено постановою Ради міністрів автономії «Про упорядкування тарифів на послуги електротранспорту», прийнятою на засіданні Ради міністрів Криму 13 липня, повідомляє Інтерфакс-Україна. Тарифи підвищуються з 40 до 50 коп., стільки ж коштуватиме й одне багажне місце. Крім того, підвищується вартість квитків у міжміському тролейбусі. Зокрема, тепер проїзд від залізничного вокзалу Сімферополя до Ялти коштуватиме 10 грн. (раніше 6,12 грн.), до Алушти — 6 грн., (раніше — 3,57 грн.). Як йдеться в постанові, рішення підвищити тарифи прийняли з урахуванням подорожчання пасажирських перевезень через зростання цін на електроенергію, паливно-мастильні матеріали та зростання витрат на оплату праці, а також для фінансового оздоровлення транспортних підприємств. Постанова про транспортні тарифи опублікована вчора в «Кримській газеті» та починає діяти наступного дня після опублікування.
Пам’ятник фундаторові... колгоспу
Учора засновники ордена Леніна сільгоспкооперативу (СКУ) «Летава» Чемеровецького району на Хмельниччині ухвалили: замовити і встановити на центральному майдані села Летава бронзове погруддя Володимира Ліщука. «Володимир Ліщук головував у нашому орденоносному колгоспі в період 1970 — 1980 років і передчасно пішов від нас», — повідомив для «Дня» директор СГК «Летава» Михайло Шаповал. Додав, що це вже буде третій пам’ятник голові колгоспу на майдані села: «У 60-і роки минулого століття держава встановила бронзове погруддя Давидові Бойку, який був двічі Героєм Соцпраці. У червні 2004 року відкрили пам’ятник першому голові колгоспу Володимирові Дробному, який головував від першого дня організації колективного господарства у 1930 році і геройськи загинув на фронті Великої Вітчизняної війни.
Послідовник героїв війни та праці Михайло Шаповал вказує на те, що рішення про встановлення пам’ятників «іде від серця селян». Мовляв, фундатор Володимир Дробний «одержав за ударну працю орден Леніна і колгосп за нього став орденоносним, створив основу теперішнього добробуту». Він вважає, що це увічнення у бронзі пам’яті про колгоспних голів не є виявом ностальгії. «Бо колгосп — то спосіб життя односельців. В організації і змісті праці нічого не змінилося. Тільки те зробили, що землю розпаювали».
І ось що характерно: дівчата з Летави, як кажуть, нарозхват. Із сусідніх сіл ідуть сюди хлопці парубкувати і відправляють сватів. Бо тут є робота, що вчасно й непогано оплачується. Вся соціальна сфера, як колись за колгоспного ладу, тепер тримається на кооперативі. У дитячому садку — 73 вихованці. Нечуваний у ці дні результат! Летавські консерватори поки ще не здають своїх позицій і «демонструють переваги колгоспного ладу». Чогось подібного у краї немає. У ці дні «релікт» збирає по 60 центнерів пшениці з кожного гектара і здає приймальникам «40 відсотків молока, що надоюється у Чемеровецькому районі». Врожайніші поля — попереду... Погруддя Володимиру Ліщуку відкриють до Дня Незалежності України. Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День» , Хмельницька область.
Випуск газети №:
№126, (2004)Рубрика
День України