Коротко / УКРАЇНА
Дев’яте послання Президента
Щорічне послання Президента України Леоніда Кучми Верховній Раді про внутрішнє й зовнішнє становище країни 2003 року надійшло в середу до парламенту. Як повідомив учора на прес-конференції радник Президента, директор Національного інституту стратегічних досліджень Анатолій Гальчинський, Л. Кучма особисто не зачитуватиме цей документ, який готувався 108 незалежними експертами. «Президент приділив велику увагу підготовці документа, провів багато зустрічей», — сказав А. Гальчинський. За його словами, послання публічно обговорювалося, зокрема, на засіданнях «круглих столів».
Послання відкривається зверненням Президента й містить сім тематичних доповідей, три з яких присвячені поглибленню ринкових реформ. Це проблеми розвитку енергетичного ринку, формування й розвитку аграрного ринку, ринку праці. У четвертій доповіді говориться про зміцнення регіонів і подолання диспропорцій регіонального розвитку. Одна з доповідей присвячена детінізації української економіки. А. Гальчинський зауважив, що, за оцінкою незалежних експертів, рівень тінізації в Україні знизився з 43% 1997 року до 35% 2003 року. Нині ситуація поліпшується, але те, що 1/3 економіки перебуває в тіні, за словами Гальчинського, залишається однією з ключових проблем. Дві останні доповіді присвячені оборонній політиці, ситуації у зв’язку з розширенням Європейського Союзу, а також новим можливостям і перспективам для України у зв’язку з цим. У посланні не названо конкретну дату вступу України до Європейського Союзу. Як сказав Гальчинський «таких конкретних дат вступу до ЄС немає, і в принципі така проблема сьогодні перед нашою державою не стоїть — про визначення конкретної дати вступу до ЄС». За словами радника Президента, в посланні увага акцентується на тому, що євроінтеграційний курс України є «внутрішнім питанням». Ця проблема стосується насамперед наближення країни до європейських стандартів, а також вироблення відповідної моделі трансформаційних процесів, сказав Гальчинський. «Для нас дуже важливо уникнути ситуації, коли при інтегруванні в ЄС Україна отримає членство як молодша сестра, — підкреслив А. Гальчинський. — Ми це вже проходили, тому спочатку необхідно накачати мускули».
Правила вибору
Учора Верховна Рада України розглянула законопроект про вибори Президента України, внесений народними депутатами України Юрієм Ключковським і Миколою Катеринчуком (фракція «Наша Україна»). Згідно із законопроектом, Президент України обирається всенародно. Ним може бути обрано громадянина України, який на день виборів досягнув 35 років, має право голосу, володіє державною мовою і мешкає в Україні протягом 10 останніх років перед днем виборів. Одна і та ж людина, згідно із законопроектом, не може бути Президентом України понад два терміни поспiль. Кандидата на пост Президента (в тому числі й позапартійного громадянина) може висувати партія, зареєстрована не пізніше, ніж за рік до дня виборів, чи виборчий блок за умови, якщо до нього входять партії, зареєстровані не пізніше аніж за рік до дня виборів. Згідно із законопроектом, кандидат на пост Президента реєструється Центрвиборчкомом, якщо на його підтримку було зібрано не менше аніж 500 тис. підписів виборців, повідомляє Інтерфакс-Україна. Окрім того, однією з умов реєстрації є внесення на рахунок ЦВК партією, яка висуває кандидата, грошової застави в розмірі 500 тис. грн. Грошова застава повертається партії, якщо її кандидат отримав не менше аніж 7% голосів виборців, які брали участь у голосуванні. В іншому випадкові ця застава перераховується до держбюджету. Згідно із заключними положеннями документа, у разі прийняття закону в цілому нинішній закон про вибори Президента вважається таким, що втратив чинність.
Коментуючи цей законопроект на зустрічі з делегацією секретаріату Ради Європи Перший заступник глави Верховної Ради України Адам Мартинюк висловив думку, що в разі прийняття законопроекту Ключковського—Катеринчука «зведе до мінімуму фальсифікацію президентських виборів». Перший заступник голови ВР підкреслив, що український парламент і всі владні структури в Україні зацікавлені в чесності та прозорості президентських виборів. До речі, сьогодні парламент планує ухвалити постанову про проведення всенародних виборів глави держави 31 жовтня 2004 року.
Нелегали та контрабандисти «атакують» кордон
Дві групи нелегальних мігрантів впродовж двох діб затримали днями (минулими вихідними) бійці застави «Гірськ» Чернігівського прикордонного загону. Як витікає з інформації, наданої «Дню» начальником прес-служби Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, розташованого в Житомирі, майором Віктором Вирвою, в обох випадках це сталося біля села Липівка неподалік кордону з Росією і проти ночі. За низкою ознак нелегали перетнули український кордон з боку цієї країни. У першій групі загалом було одинадцять непроханих гостей — шість із Пакистану, чотири з Індії, один iз Бангладеш. У другій — п’ять громадян Індії. Обидва «каравани» супроводжували по одному з наших співвітчизників, кожен iз яких нині перевіряється на причетність до пособництва в нелегальному проході через наш кордон. Далі вихідці з далеких країв збиралися потрапити через наші західні рубежі й території сусідніх держав до країн Західної Європи. Всього з початку нинішнього року на ділянці згаданого загону, повідомив В.Вирва, було затримано шість подібних груп загальною кількістю 66 чоловік, які рухалися з боку Російської Федерації. А вчора (в середу) на прикордонному пункті «Виступовичі-авто» Житомирського загону черговим нарядом за допомогою службової собаки була відвернута спроба нелегального переправлення в бампері авто майже 10 кілограмів маріхуани. З території Білорусі її намагався провезти житель цієї сусідньої країни, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ «День».
Випуск газети №:
№48, (2004)Рубрика
День України