Коротко / УКРАЇНА
Ліцензія на «похорони» Чорнобиля
Держкомітет ядерного регулювання у середу, більш ніж через рік і три місяці після зупинки останнього з чорнобильських реакторів, уперше в Україні та у світовій практиці видав ліцензію на зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС. Її дія поширюється на енергоблоки №1, 2, 3, сховище відпрацьованого ядерного палива №1, сховище свіжого ядерного палива, об’єкти із поводження з радіоактивними відходами. Роботи проводитиме державне спецпідприємство «Чорнобильська АЕС», що створене указом Президента України і постановою Кабміну для зняття з експлуатації енергоблоків атомних станцій та перетворення об’єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему. Раніше його було призначено експлуатуючою організацією (оператором) ядерних установок Чорнобильської АЕС. Тепер ДСП «Чорнобильська АЕС» може на законних підставах зайнятися своєю основною діяльністю. Повне закриття ЧАЕС очікується у 2008 році, коли з реактора та приреакторних басейнів витримки вивантажать до сховища все паливо, — повідомляє Інтерфакс-Україна. До цього станція залишається ядерно-небезпечним об’єктом. Тим часом підготовка Чорнобильської АЕС до зняття з експлуатації проводилася, як повідомив «Дню» директор державного науково-інженерного центру систем контролю і аварійного реагування Мінпаливенерго України Людвіг Литвинський, останні шість років, коли на замовлення ЧАЕС розроблялася відповідна проектна документація. У цьому, як сказав Л. Литвинський, проблем немає. Інша річ — фінансування робіт. «У радянські часи накопичення коштів для зняття атомних станцій із експлуатації не передбачалося, — сказав директор НТЦ, — а зараз відповідний фонд тільки створюється (документи розроблені і знаходяться на узгодженні), і грошей, звісно, немає, оскільки поки немає і самого фонду». Зі слів Л. Литвинського, відповідно до міжнародної практики, у разі дострокового зняття ядерного об’єкта з експлуатації, фінансову відповідальність за це повинен нести уряд та відшкодовувати відповідні збитки за рахунок бюджету, повiдомляє Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День».
Грача усунуто від виборів до парламенту Криму
Колегія судової палати Апеляційного суду Криму в п’ятницю відхилила скаргу голови Верховної Ради автономії Леоніда Грача і залишила чинним рішення місцевого суду про зняття його з реєстрації кандидатом у депутати парламенту АРК, повідомляє Інтерфакс-Україна. Тобто Апеляційний суд Криму визнав, що суд Центрального району Сімферополя ухвалив обгрунтоване рішення про зняття Л. Грача з реєстрації. Л. Грач може оскаржити дане рішення у Верховному Суді України. Сам Л. Грач на засіданні не був присутній, оскільки 28 березня ввечері його госпіталізували у кардіологічне відділення однієї з лікарень Сімферополя.
Для закарпатських католиків 1 квітня — вихідний
З метою створення сприятливих умов для громадян, які святкують Великдень за Григоріанським календарем 31 березня, губернатор Геннадій Москаль видав розпорядження, згідно з яким керівникам підприємств, установ і організацій, за узгодженням з профспілковими комітетами, дозволено перенести робочий день з понеділка 1 квітня 2002 року на будь-який інший вихідний день цього ж місяця, повідомляє Василь ЗУБАЧ, Ужгород.
Львів переймає естафету в Івано-Франківська?
Громадськість продовжує хвилювати питання про можливе надання статусу учасників бойових дій воякам дивізії СС «Галичина». Рішення Івано–Франківської міськради (дивіться «День», №55 за 28.03.2002 р.) не підписано головою міськради; між тим, на сесії цього представницького органу влади було прийняте рішення створити спеціальну комісію з вивчення історичної та юридичної доцільності цього питання. У четвер по телевізійних каналах пролунала інформація, що цим же питанням займалася і Львівська міськрада – депутат Орест Друль наполягав на включенні його у порядок денний. Проте колеги не підтримали цієї ініціативи. В будь–якому разі, рішення міськради Івано–Франківська і спроба педалювати цю тему в Львові саме у переддень завершення виборчих перегонів, лише провокують розкол Україна на Схід і Захід, повідомляє кореспондент «Дня» Сергій МАХУН.
Випуск газети №:
№59, (2002)Рубрика
День України