Коротко / УКРАЇНА
Новий рік почався із землетрусу
Позавчора увечері в Тернопільській області стався землетрус, що досяг, за попередніми даними, у районі м. Тернополя інтенсивності 2-3-х балів за шкалою MSK-64. Інтенсивність в епіцентральній зоні південніше м. Тернополя могла досягнути 4 балів, повідомив «Дню» заступник директора Інституту геофізики ім. С. Суботіна НАН України Олександр Кендзера. За інформацією прес-центру Міністерства з надзвичайних ситуацій, руйнування і жертв немає. За словами О. Кендзера, подібні впливи не можуть заподіяти істотної шкоди людям і спорудам, якщо тільки останні не знаходяться в передаварійному стані. Загалом же, за його словами, до сейсмонебезпечних (де сейсмічні впливи можуть перевищувати інтенсивність 7 балів за шкалою MSK-64 один раз на 100-1000 років) зон на території України відносяться Південна частина Криму, Закарпаття, Прикарпаття і Південно-західна частина Одеської області. Однак, говорить О. Кендзер, істотну небезпеку для екологічно- і техногеннонебезпечних об’єктів можуть становити і слабкі землетруси. Так при слабкому землетрусі у м. Долина (Прикарпаття) у 1976 році в грунті утворилася тріщина довжиною близько 170 м, зі зміщенням країв у середній частині до 15 см і розкриттям до 5-7 см.
Небезпеку для нашої території, за словами сейсмолога, становлять як місцеві землетруси (на рік їх фіксують від кількох десятків до кількох сотень), так і сильні підкорові землетруси з сейсмоактивної зони під горами Вранчу у Румунії. Періоди повторюваності землетрусів зони Вранчу залежать від величини події. Такі події, як землетруси 1940, 1977, 1986 років, котрі сколихнули не тільки Київ, але й Москву та Санкт-Петербург, відбуваються 3-5 разів на століття. Повторюваність же дуже сильних подій у зоні Вранчу становить один раз на 300-500 років, повiдомляє Михайло ЗУБАР, «День».
Інфляція за минулий рік — 6,1%
Інфляція в Україні в грудні 2001 року становила 1,6%. Про це агенції «Інтерфакс-Україна» повідомив у четвер інформатор з Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції країни. Річний же показник інфляції становив 6,1%. Джерело зазначило, що річний показник 2001 року став рекордно низьким за всі роки незалежності України. Нагадаємо, що в листопаді-2001 інфляція становила 0,5%, в жовтні — 0,2%. Уряд України протягом 2001 року поліпшив прогноз інфляції з 13,6% до 12,3%. Показник інфляції за 2001 рік становив 25,8%, 1999-го — 19,2%. У той же час, найбільш низьку інфляцію в Україні було зафіксовано 1997 року — 10,1%.
Земляцькі підходи до охорони здоров’я дають результат
По-новаторськи почав розв’язувати проблеми охорони здоров’я людей на підвідомчій території голова покутського села Іллінців (Івано-Франківщина, Снятинський р-н) Василь Гаврилюк. Маючи понад 100 земляків iз медичною освітою, в т. ч. три доктори медичних наук, він домовився з ними про медогляд раз на місяць мешканців Іллінців на базі місцевого ФАПу. Під час недавнього першого прийому безплатними послугами лікарів скористалося близько ста селян, які мають проблеми із здоров’ям. Ті з них, кому нині найскрутніше, у новому році користатимуться безплатними ліками, для чого в бюджеті сільради передбачено відповідні кошти, повiдомляє Петро ПАРИПА, Івано–Франківськ.
Грип наступає, але повільно
За останній тиждень минулого року в 10 контрольних містах Українського центру грипу та гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) Міністерства охорони здоров’я України із загальною кількістю населення близько 10 мільйонів осіб грипом і ГРЗ захворіло 75057 осіб, з яких 35413 — діти до 14 років. У порівнянні з минулим тижнем захворюваність збільшилася на 3%, хоча серед дітей — поменшала на такий же відсоток. Базуючись на даних епідеміологiчного аналізу, фахівці дійшли висновку, що захворюваність грипом у країні перебуває в передепідемічній стадії. Окрім цього, спостерігається тенденція до незначного зростання кількості захворювань у Дніпропетровську, Львові, Одесі, Сімферополі та Чернігові. У той же час, у Запоріжжі епідемічний поріг вже перевищено. Загальні показники захворюваності грипом на листопад 2001 року порівняно з таким же періодом 2000 року, згідно з отриманими даними, нижчі на 36%, а ГРЗ — на 6%. На даний момент фахівці здійснюють постійний контроль за ситуацією, в регіонах проводиться комплекс профілактичних заходів. Інф. «Дня» .
Харків «спробує» республіканського підпорядкування?
Харків’янам, які прийдуть у березні на виборчі дільниці, до п’яти виборчих бюлетенів буде запропонований додатковий лист із запитанням про статус Харкова. У кінці минулого року на ХХIII сесії Харківської міськради було прийняте рішення про проведення консультативного референдуму про надання місту статусу республіканського підпорядкування. Як відомо, зараз такий статус мають тільки Київ і Севастополь. Пропозиція була внесена депутатом міськради Михайлом Добкіним та президентом обласного благодійницького фонду «Харківські правові ініціативи» Михайлом Косиновим.
На практиці отримання такого статусу повинно означати корінні зміни в механізмі муніципального бюджетного фінансування. Для пріоритетних напрямів розвитку (наука, освіта, культура, найважливіші виробництва) повинні виділятися кошти з держбюджету, а вивільнені ресурси з муніципального бюджету можна буде спрямовувати на розвиток міської інфраструктури: модернізацію житлового фонду, житлове будівництво, транспорт, утримання доріг. Зараз коштів місцевого бюджету не вистачає на покриття навіть половини потреб міста. Такий вартий уваги факт: під час новорічних свят до лікарень міста з ударами, вивихами та переломами звернулося майже вдвічі більше харків’ян, ніж у звичайні дні. Саме перед Новим Роком через морози, що вдарили відразу після відлиги, вулиці і тротуари міста перетворились на льодові доріжки. А піску не запасли через мізерність бюджету…
— Але по-справжньому люди оцінять свою бідність через декілька років, коли через старість і недогляд почнуть розвалюватися бетонні «хрущоби», зриватися ліфти і повсюдно рватися труби, — сказав Михайло Добкін.
До всього з кожним роком цей величезний мегаполіс поступово втрачає свої лідируючі позиції в науці і промисловості, повiльно перетворюючись у віддалену провінцію держави.
Здавалося б, статус міста не залежить від настроїв городян, такі питання вирішують у столиці. Але, на думку Станіслава Косинова, для цього насамперед треба об’єднати волю і зусилля самих харків’ян. Саме так, з міського референдуму, починалося отримання Харковом спеціального режиму інвестиційної діяльності. Запитання «Чи хочете ви, щоб Харків отримав статус вільної економічної зони?» було внесено в бюлетені на минулих парламентських виборах. Харків’яни сказали «Так!» і виграли. Iнформацiю пiдготував Михайло БІДЕНКО, Харків.
Випуск газети №:
№2, (2002)Рубрика
День України