Коротко / УКРАЇНА
Кіровоградці увічнюють ім'я Євгена Маланюка. Попри спротив комуністів
У лютому, в місяць народження і смерті (2 і 16 лютого) Євгена Маланюка, на Кіровоградщині традиційно вручається обласна літературна премія його імені. Заснована обласною радою 2003 року для відзначення творчих пошуків письменників, поетів, драматургів, критиків та публіцистів Степової Еллади, ця нагорода означила широке коло літературної еліти нашого краю. У різні роки її лауреатами ставали непересічні особистості: незабутні професори філології Світлана Барабаш та Леонід Куценко, ректор педуніверситету Григорій Клочек, письменники Василь Бондар, Світлана Орел, Олександр Жовна та інші майстри слова. Цьогоріч журі визначило лише двох переможців: поетесу Тетяну Андрушко з Малої Виски за збірки поезій «Вогнище спасіння» та «Весни навідувався птах» і журналіста Олександра Кердіваренка з обласного центру за книгу «Село — мій ревний біль». Церемонія вручення премії разом із статуеткою «Степовий орел» проходила при велелюдному зібранні в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського, де винуватців урочистостей привітали голова Національної спілки письменників України Володимир Яворівський та голова обласної ради Микола Сухомлин. Цікаво, що повернення Євгена Маланюка на рідну землю (він народився на території нинішнього селища Новоархангельська й залишив Батьківщину після поразки Української Народної Республіки) було таким же непростим, як і його буремне життя. Пропозиція прогресивної інтелігенції увічнити ім'я поета започаткуванням літературної премії на початку нового сторіччя пройшла лише з третьої спроби, оскільки комуністично налаштована більшість в обласній раді чинила шалений супротив. Лише після обрання нового складу депутатського корпусу з постаті поета зникло клеймо «білогвардійського емігранта», а премія імені Євгена Маланюка стала однією з найпрестижніших нагород оспіваного ним степового краю, повідомляє Людмила МАКЕЙ, Кіровоград.
На зламі століть
2 березня в Українському домі відкриється Великий скульптурний салон-2010, який щороку представляє яскраву палітру сучасних митців. Центральною подією четвертого за рахунком Великого скульптурного салону стане експозиція скульптури майстра ар-деко Дмитра Чипаруса і британське зібрання всесвітньо відомого українського скульптора Грегора Крука, повідомляє прес-служба Українського дому. Також буде представлено масштабну експозицію дерев'яної скульптури під назвою «Дерев'яна скульптура на зламі століть» (скульптори Микола Степанов, Роман Петрук, Микола Кривенко, Микола Малишко, Олександр і Тамара Бабаки, Олександр Рідний, Ганна Іванова), 40 презентаційних експозицій сучасних українських скульпторів, а також спецпроекти провідних українських галерей і кураторів: «Воля чи Смерть. Анархокоти проти трансформерів-2! (Бій триває)» та спецпроект «Реальності». Салон триватиме до 14 березня.
Найкраща українська лижниця — дев'ята за підсумками першої олімпійської гонки
Зимова олімпіада в самому розпалі, і «День» разом із уболівальниками української збірної продовжує стежити за виступами наших спортсменів у Ванкувері. Учора за почесні медалі боролися представники лижного виду спорту. Наша основна надія — лідер збірної з лижних гонок Валентина Шевченко показала дев'ятий результат у жіночих індивідуальних змаганнях на дистанції десять кілометрів вільним стилем. Переможницею змагань стала шведка Шарлотта Калла. До речі, зараз на рахунку Швеції вже три «золота». Однак, на думку тренерів, Валентина посіла достойне місце, зважаючи на те, що за декілька днів до гонки вона травмувалася під час тренування й тому виступала на змаганнях не в повну силу. — Ці Олімпійські ігри для мене розпочалися невдало: днів із п'ять тому під час тренування травмувала міжреберні м'язи — МРТ показало гематому. Тому під час гонки було боляче дихати. Десь на другому колі біль став таким гострим, що думала лише про те, щоб скоріше доїхати, — прокоментувала лижниця свій виступ прес-службі Національного олімпійського комітету України. — Зараз намагаюся якомога скоріше реабілітуватися, але складність полягає в тім, що на вживання певних препаратів, які б могли допомогти, потрібний спеціальний дозвіл, адже допінг-контроль на Олімпійських іграх дуже суворий. Лікарі допомагають як можуть. Кажуть, потрібен час. Сподіваюся, встигну реабілітуватися до пурсюїта та особливо до масстарта, адже дуже хочеться здобути для України медаль! Ще троє українок, які вийшли на старт першої лижної гонки у Вістлері, Катерина Григоренко, Марина Анцибор та Лада Нестеренко, посіли 48-е, 53-є та 56-е місця відповідно. За словами головного тренера збірної України з лижних гонок В'ячеслава Яржинського, першу гонку дівчата проїхали непогано. До того ж, вони ще братимуть участь в естафеті. І за прогнозами їхнього наставника лижниці мають усі шанси посісти достойне шосте-восьме місце, повідомляє Інна ФІЛІПЕНКО, «День».
Випуск газети №:
№27, (2010)Рубрика
День України