Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

15 березня, 00:00

Чому орел-турул викликає суперечки?

Віднедавна над мукачівським замком Паланок розправив крила орел-турул. Важить монумент 850 кілограмів, заввишки він два метри, розмах крил бронзового птаха — п’ять метрів. Пам’ятник легендарному тотемному птахові древніх угорців, автором якого є закарпатський скульптор Михайло Белень, встановили на одному з бастіонів замку, повідомляє ukrinform.com. Міфічний птах, який тримає у дзьобі меч, є символом віднайдення батьківщини угорським народом. За угорськими легендами, він показав дорогу через Руські ворота давнім уграм, а під час повстання куруців під керівництвом Ференца Ракоці 1703 року нібито саме турул приніс шаблю князю. Монумент має символізувати 1100-річчя приходу угорських племен до Карпатської низовини і віднайдення ними своєї батьківщини. У 1896 році (тоді Закарпаття входило до складу Австро-Угорщини), коли угорці відзначали 1000-річчя згаданої події, подібний пам’ятник вже було встановлено на Верецькому перевалі. Проте той птах простояв близько 20 0років, і після того, як 1919 року територія Закарпаття відійшла до Чехословаччини, він був демонтований.

Сьогодні турул, що примостився на 14-метровому постаменті, височіє над Мукачевим і породжує суперечки: деякі політичні партії та громадські організації Закарпаття виступають проти відновлення постаменту. Водночас на Закарпатті вже давно існують подібні монументи в пам’ятних для угорців місцях, адже історія Закарпаття тісно пов’язана з історією Угорщини.

Увічнено пам’ять про «архітектора» української Конституції

Учора, 14 березня, на фасаді будівлі Хмельницького університету управління та права встановлено меморіальну дошку на честь Леоніда Юзькова. Відбулися врочистості з нагоди увічнення світлої пам’яті про «архітектора» Конституції України. Видатний вчений і державний діяч, один із розробників Декларації про державний суверенітет України та Основного Закону України Леонід Юзьков народився у селі Новоселиця Полонського району Хмельницької області. Навчався у новоселицькій школі, нині цей освітній заклад — ліцей, якому планується присвоїти ім’я Леоніда Юзькова. У 2008 році йому виповнилося б 70... А в Хмельницькому університеті управління та права почала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція «Проблеми становлення й розвитку конституційної держави в Україні», присвячена 70-річчю від дня народження першого голови Конституційного Суду України Леоніда Юзькова. Представницький захід удостоїли своєю увагою голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак та керівники краю. Серед 180 учасників конференції — вся наукова еліта країни у сфері юриспруденції, представники різних наукових шкіл, поважні гості від Московської державної юридичної академії, Генеральної прокуратури Республіки Білорусь. Доповідачі схрещують списи у дискусіях навколо проблем і перспектив конституційної реформи в Україні, конституційного судочинства, конституціоналізму і місцевого самоврядування. Ректор Хмельницького університету управління та права Віталій Олуйко, повідомивши для «Дня», що у навчальному закладі встановлено стипендію імені Леоніда Юзькова для кращих студентів, висловив сподівання, що «конференція стане ще одним кроком до становлення правової Української держави, зміцнення національної свідомості, розвитку вітчизняної юриспруденції», повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

Символи пам’яті

Днями відбулася церемонія нагородження переможців Другого конкурсу плакатів з тематики Голодомору та Другого конкурсу для журналістів на краще висвітлення тематики Голодомору 1932-1933 років у засобах масової інформації. Конкурс ініційований Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000» у 2003 році. Головним завданням є створення нових символів пам’яті про Голодомор 1932—1933 років і популяризація тих, що існують. Другий конкурс плакатів «Свіча у вікні» тривав з травня по жовтень 2007 року. За цей час організатори отримали близько 200 робіт, як від професійних плакатистів, так і від учнів художніх та середніх шкіл. Географія надісланих робіт простягається від Львова до Харкова, але найбільш активними учасниками стали школи Полтавської області, об’єднання графіків «4 й Блок» (м. Харків) та студенти факультету дизайнуХарківської Державної Академії Дизайну та Мистецтв, повідомляє www.ukraine3000.org.ua.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати