Коротко / Україна
Мозаїчна покрівля об’єкта ЮНЕСКО заграє свіжими барвами
У колишній резиденції митрополитів Буковини та Далмації (її будівництво тривало з 1864 по 1882 рр.), де розміщено головні корпуси Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича та котру цього року включили до переліку об’єктів всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, триває реставрація. Наразі оновлюють покрівлю на центральному корпусі університету. «Гектари», як жартома оцінює масштаб робіт ректор ЧНУ Степан Мельничук, адже площа даху лише над цим корпусом — близько шести тисяч квадратних метрів, із яких цього року мають перекрити майже п’ять. Викладена мозаїчною черепицею, покрівля трьох корпусів університету відтворює традиційний буковинський орнамент. Частково покрівлю університету лагодили після пожежі наприкінці Другої світової війни, цілком її перекрили до 100-ліття будівлі на початку 80-х. «При виготовленні черепиці у радянські часи зекономили, — каже керівник реставраційних робіт, представник ПрАТ «Кам’янець-Подільська реставрація» Юрій Кучеренко. — Горе-економія стала причиною того, що черепиця обсипалася, а дах протікав». Для порятунку архітектурної перлини з державного бюджету виділили 12 млн. гривень. Щоб цілком перекрити дах центрального корпусу, потрібно ще понад три. Стільки ж — для реставрації даху найменшого з-поміж трьох корпусів (на першому — колишній семінарії — покрівлю перекрили 2006-го).Упоратися з роботою реставратори з Чернівців і Кам’янця-Подільського мають до кінця року. Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці
«Заповіт» Кобзаря видано грецькою мовою
Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного інституту «Львівська політехніка» презентував у Львові двомовне (грецькою та українською) видання творів Тараса Шевченка «Заповіт». Підготувало збірку Товариство української діаспори в Греції «Українсько-грецька думка», а видана вона за підтримки Української ради миру (голова — Леонід Кравчук). Активно сприяла появі творів Кобзаря грецькою мовою влада Греції, зокрема, Грецький департамент Української ради миру (директор — Галина Маслюк). Презентація Шевченкового «Заповіту» відбулася в актовій залі «Львівської політехніки». На жаль, через страйк грецьких авіадиспетчерів та негоду в Україні Галина Маслюк та член Ради директорів Грецького департаменту Української ради миру Дімітріос Теодоролєас не долетіли до Львова, тому подія відбулася без їх участі. «Але духовно вони були з нами», — наголосила директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою Ірина Ключковська. Тому учасники презентації «Заповіту» — а це освітяни, науковці, громадські діячі, студенти Франкового університету, «Львівської політехніки», Львівської музичної академії, професорсько-викладацький склад «Львівської політехніки» та інших вишів міста, представники двох грецьких товариств Львова — говорили не тільки про нове унікальне видання, а й про здобутки «Українсько-грецької думки», зокрема — встановлення пам’ятника Шевченкові в Афінах та створення двох шкіл для українських дітей, що є дуже важливим чинником у збереженні національної ідентичності. Директор МІОКу переконана: двомовне видання «Заповіту» є ще одним важливим кроком у зближенні грецького та українського народів та декларацією миротворчих ідей, без яких неможливе повноцінне життя будь-якого народу, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.
Архіви підтвердили українське коріння Михайла Янгеля
У Дніпропетровській облдержадміністрації відкрилася виставка «Космічна ера Михайла Янгеля», присвячена 100-річчю з дня народження засновника ракетно-космічного конструкторського бюро «Південне». На ній представлено десятки документів і світлин, які відображають життєвий шлях видатного творця радянських міжконтинентальних балістичних ракет. «Попри те, що М. Янгель народився в Сибіру, його предки по батьківській лінії завжди мешкали в Україні — у Чернігівській області», — підкреслила на відкритті виставки директор Дніпропетровського обласного державного архіву Ніна Кіструська. Діда майбутнього конструктора, Лаврентія Янгеля, наприкінці 19 сторіччя було заслано на каторгу до Сибіру за бунт проти поміщика. Як свідчать архівні документи, він підпалив поміщицький будинок і забрав із двору коней. За злочин і злісну непокору царський режим засудив його на шість років каторжних робіт. Услід за ним до Іркутської області пізніше переселилася родина бунтаря, в тому числі майбутній батько конструктора — Кузьма Янгель. За словами Н. Кіструської, дніпропетровські та чернігівські архіваріуси зібрали документи, які свідчать про українське коріння видатного ракетника. Теку з копіями метрик і матеріалів справи, заведену поліцією, архіваріуси мають передати на згадку родичам конструктора. «У них, — зазначила Н. Кіструська, — міститься і детальний опис зовнішності діда конструктора, що має зацікавити нащадків». Родина М. Янгеля — дочка Людмила Михайлівна, внук і правнук — нині мешкають у Москві. У дні 100-річного ювілею вони приїхали до Дніпропетровська на запрошення керівництва ГКБ «Південне», де добре пам’ятають і високо шанують першого Генерального конструктора. В особнякові, де в 50-60-х роках мешкав М. Янгель, зберігається його меморіальний кабінет. Саме всесвітньо відоме ГКБ «Південне» сьогодні носить ім’я свого засновника. Ювілейні збори на честь 100-річчя М. Янгеля відбулися в Дніпропетровську 25 жовтня, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.
Випуск газети №:
№193, (2011)Рубрика
День України