Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

12 жовтня, 00:00

Епітафія понівеченій долі

Вчора на тихому цвинтарі в Івках Старосинявського району (Хмельницька область) освячено скромний пам’ятник на могилі Домни Городецької. Епітафія сповіщає, що Домна Трохимівна «...проявила мужність у критичній ситуації, свідомо надала притулок чотирьом воякам ОУН-УПА, які героїчно загинули у нерівному бою з енкаведистами 9 червня 1945 року». Після того бою її етапували із тюрми №1 до Вінницького пересильного пункту НКВС, а відтак — на заслання у Комі АРСР. Звідти вона повернулася додому аж у червні 1955-го й отак, без сім’ї, у поневіряннях, нарешті знайшла собі вічний спокій у липні 1993-го на цвинтарі у рідних Івках. Досі пам’ятника на її могилі не було. «Вона постраждала тільки за те, що саме до її хати зайшли четверо вояків ОУН-УПА. Там-таки, на подвір’ї Домни Городецької, їх розстріляли і закопали, а хату спалили», — повідомив для «Дня» заступник голови Старосинявської райдержадміністрації Віктор Кицун. Нарешті встановили пам’ятник і цим героям України. А гроші для пам’ятника Домні Городецькій зібрали активісти райосередків націонал-демократичного спрямування. Віктор Кицун зазначив, що 10 жовтня у Старій Синяві також відбувся присвячений річниці УПА конкурс патріотичної пісні, на який прибули 23 учасники з усіх сіл району, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

На Миколаївщині закриваються школи

За останні два роки в Миколаївській області закрилося 15 шкіл у Новобузькому, Казанківському, Єланецькому й Миколаївському районах. Не ходять до своїх навчальних закладів також юні мешканці сіл Лиса Гора Первомайського й Криворіжжя Новоодеського районів. На думку депутатів обласної ради, на перевезення дітей в інші школи (іноді за 15 — 20 кілометрів) витрачається чимало бюджетних коштів. Цього року в деяких школах області не було першокласників. А значить, через кілька років доведеться закривати інші школи. Демографічна ситуація в Миколаївській області залишається складною. Чисельність населення Миколаївщини скорочується щорічно на десять тисяч. Це більше половини населення такого району, як Єланецький. Побутова невпорядкованість, відсутність роботи змушує молоді сім’ї виїжджати з сіл. Не вистачає в сільській місцевості лікарів і вчителів. На даний час дефіцит лікарів в області досяг рекордної позначки — 1200 вакансій, повідомляє Віталій ШЛЯПНІКОВ, Миколаїв.

«Путівник» добрався до Тбілісі

У грузинській столиці проходить VII Міжнародний тбіліський кінофестиваль. Він триватиме до 15 жовтня. У конкурсній програмі фестивалю бере участь українська повнометражна картина «Путівник» режисера Олександра Шапіро, повідомляє kino-kolo. Загалом у міжнародному конкурсі за «Золотого Прометея» — саме так називається головний приз фестивалю — змагається 10 стрічок, серед яких — «977» (Росія) Ніколая Хомерікі, «Чудова пообідня пора» (Польща) Пшемислава Войчешека, «Йоганна» (Угорщина) Корнеля Мундручо, «Ті, що впали» (Латвія — Німеччина) Фреда Келемена, «Леон і Ольвідо«/Leon and Olvido (Іспанія) Ксав’єра Санчеса Бермудеса та інші. Фільми судить міжнародне журі у складі британського режисера Г’ю Гадсона, грузинської режисерки Ніно Кіртадзе і швейцарського продюсера Лучано Ґлоора. Відкрився фестиваль прем’єрою нового фільму грузинського режисера Отара Йоселіані «Сади восени». Загалом цьогорічна програма включає 50 ігрових і документальних повнометражних і короткометражних стрічок.

Донецькі умільці захопилися «ювелірною риболовлею»

Як повідомляє Центр зi зв’язкiв з громадськістю Головного управління МВС України в Донецькій області, днями троє молодих людей зайшли до ювелірного відділу магазину. На вході вони розділилися: один одразу почав активно спілкуватися з жінкою-продавцем, тоді як товариші скромно стояли осторонь біля вітрин з прикрасами. Розмовляючи зі співрозмовником, жінка випадково подивилася на одного з його супутників і побачила, що він якимсь невеличким гачком захоплено дістає з-під скла золотий браслет. Коли продавщиця спробувала затримати викрадача, всі троє кинулися до виходу, прихопивши з собою прикрасу вартістю понад 900 гривень. На щастя, саме тому з шахраїв, у якого в кишені була вкрадена коштовність, втекти не вдалося — продавець за допомогою працівника магазину затримала його у дверях. Як виявилося, міліціонерів чекав сюрприз: 20-річний затриманий зізнався, що грабував ювелірний відділ другий день поспіль. Вітрина в ньому була зроблена так, що між верхньою й бічною скляними поверхнями була щілина в декілька сантиметрів — саме це помітили свого часу зловмисники. Пізніше вони зробили гачок з дроту необхідної довжини й вирушили на «ювелірну риболовлю». Перша їхня операція була успішною — вони вивудили золотий ланцюжок ціною в 1000 гривень і спокійнісінько пішли. Пропажу виявили тільки наприкінці робочого дня, але працівники відділу так і не здогадалися про спосіб її зникнення, й, перебравши всі інші причини, почали навіть підозрювати один одного. А кримінальна трійця, здавши здобич приватному перекупникові золота, повернулася наступного дня за новим «уловом». Але даремно. ostro.org.

Триває судовий процес над серійним убивцею

Під посиленою охороною 15 військовослужбовців внутрішніх військ та службового собаки до зали Апеляційного суду Полтавської області доставили серійного вбивцю Руслана Худолія. Колегія суддів Апеляційного суду на чолі з Є. Давиденком почала розгляд справи по обвинуваченню Худолія ще у двох убивствах. У залі за підсудним пильнували дев’ятеро охоронців. Худолій вже отримав довічне ув’язнення за вбивство понад 30-ти людей. Разом із ним отримав покарання і його брат, щоправда, останньому Верховний Суд знизив термін відбування покарання до 15 років. Нове звинувачення — вбивство колишнього співробітника міліції та літньої пенсіонерки у с. Попівка Карлівського району на Полтавщині, які він скоїв у 2000 та 2001 роках. Найстрашніше те, що суд першої інстанції знайшов «винних». Ними виявилися жителі цього села, яких суд засудив до чималих строків. Один із них устиг відсидіти п’ять, а інший — шість років! Після несподіваного зізнання Руслана Худолія Верховний Суд переглянув їхні справи. Руслан Худолій визнає себе винним і пояснює два вбивства корисливими мотивами. Бабусю він вбив, вимагаючи від неї гроші, а чоловіка — коли крав металеві відливи з даху. Можливий строк за ці злочини не дуже турбує Худолія, адже він уже має покарання у вигляді довічного ув’язнення, а смертна кара в Україні відмінена, повідомляє Євген БРИЖ, Полтава.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати