Космічна «вантажівка» стартувала за допомогою України
З Центру космічних польотів на острові Уоллапс у США успішно запустили ракету «Антарес»
Українські ракетники допомогли запустити США нову ракету-носій для доставки вантажів на Міжнародну космічну станцію. 22 квітня, опівночі за київським часом, з Центру космічних польотів на острові Уоллапс у штаті Вірджинія, успішно стартувала ракета «Антарес». Її головним розробником виступила приватна американська компанія Orbital Sciences Corporation.
Ракета складається з двох рівнів і космічного вантажного корабля «Сігнус». Основна конструкція першого рівня цієї ракети з російським двигуном була розроблена дніпропетровським ГКБ «Південне» й виготовлена на заводі «Південмаш» у кооперації з підприємствами Харкова, Запоріжжя, Чернігова й Києва. Як повідомляє Центр інформаційних зв’язків ГКБ «Південне», «завдання запуску виконані повністю». Після десяти хвилин тестового польоту вантажний відсік «Сігнус»» успішно від’єднався від паливних баків. У майбутньому, якщо випробування ракети «Антарес» пройде вдало, корпорація Orbital Sciences отримає право перевозити вантажі МКС. Передбачається, що перший такий рейс, які раніше виконували багаторазові кораблі із серії «Шаттл» і російські «вантажівки» «Прогрес», відбудеться вже восени 2013 року.
Нинішній запуск ракети проводився в рамках договору, укладеного між згаданою приватною компанією й Національним аерокосмічним агентством США. Згідно з планом має бути здійснено десять запусків космічних апаратів, з яких два — тестові. Представники НАСА заявили, що вони розраховують на приватні компанії у справі доставки вантажів на МКС, оскільки в агентстві хочуть зосередитися на масштабніших і значиміших роботах з дослідження Сонячної системи, включаючи підготовку місії на Марс. Нара зі фахівці НАСА займаються створенням найбільшої в історії людства ракети, що отримала назву «Система космічних запусків», і корабля «Оріон». Хоч би як там було, українським ракетникам, які виступили в ролі субпідрядників при розробці «вантажівки» для МКС, подібні замовлення забезпечують робочі місця й фінансову виручку.
«Проект «Антарес» є вдалим прикладом участі підприємств космічної промисловості України в міжнародних космічних проектах і активної присутності вітчизняної ракетно-космічної галузі на світовому ринку космічних послуг», — говориться в прес-релізі ЦІЗ ГКБ «Південне». Запуск ракети «Антарес» вітав Білий дім — заяву із цього приводу зробив помічник президента США у науково-технічних питаннях Джон Холдрен. «Успішний тестовий політ ракети Antares корпорації Orbital Sciences з космодрому на острові Уоллопс демонструє нову можливість приватних космічних запусків для США й закладає основу для першої місії з доставки вантажу на Міжнародну космічну станцію наприкінці цього року», зазначається в повідомленні прес-служби Білого дому. У заяві також підкреслюється, що зростаючий потенціал космічної індустрії Америки й використання НАСА державно-приватного партнерства посідають центральне місце в стратегії президента Б.Обами щодо забезпечення лідерства США в освоєнні космосу.