Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Космічний готель — зовсім не фантастика

Українсько-російська ракета вивела на орбіту американський експериментальний апарат
03 липня, 00:00

Минулої п’ятниці українсько-російська ракета «Дніпро», яка стартувала з пускової бази «Ясний» (Росія), вивела на навколоземну орбіту американський космічний апарат «Генезис 2». Це другий експериментальний апарат, запущений на замовлення компанії «Бігелоу аероспейс», яка реалізує амбіційний проект створення орбітального готелю для космічних туристів. За повідомленням американської преси, ініціатор проекту — готельний магнат із Лас-Вегаса Роберт Бігелоу — уклав парі на півмільярда доларів, що не пізніше 2015 року його космічний готель відкриє двері для постояльців. Так чи інакше, але, схоже, ці напівфантастичні плани поступово стають реальністю.

Перший космічний апарат «Генезис» було виведено на навколоземну орбіту 12 липня 2006 року. Він являє собою дослідний надувний модуль, який за своїми розмірами втроє менше за ті, з яких споруджуватиметься орбітальний готель. Завдання двох перших запусків — перевірити міцність багатошарових оболонок із кевлару, випробувати систему надування та функціонування систем модуля в умовах космосу. На другому етапі 2008 року планується запуск двох модулів «Гардіан», виконаних вже в масштабі 45%. Дослідний зразок повномасштабного модуля — космічний апарат «ВА 300» — має опинитися на навколоземній орбіті 2012 року. Фактично це буде готовий житловий модуль, проте призначений лише для випробування обладнання. Ще за три роки перший у світі орбітальний готель буде готовий до того, щоб прийняти космічних туристів.

Спершу Р. Бігелоу розраховував на те, що всі запуски космічних модулів здійснюватимуться американською ракетою-носієм «Фалькон-5». Проте з роботами щодо її виготовлення виникли складнощі. Для того, щоб не зривати поставлені терміни для спорудження орбітального готелю, було вирішено використати конверсійний українсько-російський носій «Дніпро», створений на базі бойової ракети «Воєвода». Як говорять у дніпропетровському конструкторському бюро «Південне», не виключено, що ця ракета-носій використовуватиметься при будівництві готелю й надалі. Відомо також, що наразі остаточно не вирішене питання з космічним «таксі», яке має доставляти туристів до орбітального готелю. Сам Р. Бігелоу пообіцяв премію 50 млн. доларів компанії, яка створить багаторазовий корабель на п’ять місць, спроможний досягнути першої космічної швидкості та орбіти висотою не нижче за 400 кілометрів. За його розрахунками, туристична мандрівка на навколоземну орбіту має обійтися тим, хто бажає, в 7,9 млн. доларів, а доба перебування в космічному готелі — 1 млн. доларів.

Ідея організації космічних турів з’явилася ще чверть століття тому. Потім заговорили й про можливості створення орбітальних готелів. До 1994 року в США, Японії та Європі було оприлюднено, принаймні, чотири подібних проекти, які, проте, не вийшли зі стадії первісних розробок. Тоді ж НАСА опублікувала доповідь, у якій робився висновок, що космічний туризм потенційно спроможний стати дуже прибутковим видом бізнесу. За прогнозами американських фахівців, передбачається, що до 2021 року космічними туристами ставатимуть щорічно 60 осіб, приносячи організаторам мандрівок 300 млн. доларів. Вважається, що ідея польоту в космос у основному приваблюватиме заможних чоловіків середнього віку, готових витратити на цю примху від одного до 25 млн. доларів. Як відомо, першим космічним туристом став американський мільйонер Денніс Тіто, доставлений на орбіту не його співвітчизниками, а моторними росіянами — за 20 млн. доларів. Кажуть, що саме ця обставина сильніше за все зачепила Р. Бігелоу, який вирішив не поступатися конкурентам і вкласти в потенційно надприбутковий бізнес чималі кошти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати