Кожен другий — на бюджеті
Учора в Україні розпочалася вступна кампанія до закладів вищої освіти, дедлайн подачі заявок — 28 липня
Вступники можуть подати 15 заяв за п’ятьма спеціальностями у 15 вишів. Торік можна було обрати лише п’ять вузів. Майбутні студенти мають визначитись, який з вишів є для них пріоритетним, а далі працюватиме автоматизована система відбору та зарахування. Важлива особливість цьогорічної кампанії — вступ через мережу Інтернет. Абітурієнти подають свої документи лише в електронному вигляді. Як це зробити, Міністерство освіти і науки роз’яснює на своєму сайті.
За прогнозами міністра освіти і науки Лілії Гриневич, цього року близько 50% студентів, які потраплять до вищих навчальних закладів, зможуть навчатись за кошти з державного бюджету. Уряд збільшив обсяг держзамовлення на 12,3%, зокрема на 10% виросла кількість місць для здобуття ступеня молодшого спеціаліста. Це зумовлено передусім непростою ситуацією із фінансуванням професійно-технічної освіти на місцях: якщо в регіонах забракне коштів на оплату навчання студентів, виручить держбюджет.
Загалом набір на молодшого спеціаліста цього року проводиться востаннє, оскільки впровадження нового закону «Про вищу освіту» передбачає перехід на триступеневу систему: бакалавр, магістр та доктор філософії. Звання молодшого спеціаліста стосуватиметься вищої професійної освіти. Крім того, зріс обсяг державного замовлення на технічні та аграрні спеціальності, а також ті, що стосуються сфер оборони та охорони здоров’я. Це пов’язано з бойовими діями на сході України.
Перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун зазначає, що шанси вступників потрапити в омріяний вуз та ще й на бюджет залежать від... конкурентів: чим більше заявок з високими прохідними балами отримає виш, тим більшою буде кількість місць на держзамовленні.