Країну «покроїли»
Віднині за кожним регіоном закріплено міністерський дозорВ іктор Янукович вирішив вдатися до своєї старої практики, котру він розпочав ще за часів свого першого прем’єрства, і розподілив всю Україну між своїми підлеглими. Отож віднині за кожною областю наглядатиме керівник певного міністерського відомства. Наприклад, за Харківщину відповідатиме міністр культури і туризму, а за Сумщину — Держкомстат. В цілому 27 регіонів країни отримали по куратору, а всю надбудову координуватимуть перший віце-прем’єр та віце-прем’єри.
Хто особисто автор ідеї закріплення областей за керівниками різних відомств — достеменно невідомо, але не секрет, що вперше таку практику запровадили у 2002 році в уряді того ж Віктора Януковича. Цього разу відповідне розпорядження за дорученням прем’єра (Віктор Янукович в цей час перебував у закордонному відрядженні) підписав перший віце-прем’єр Микола Азаров.
Міністру праці та соціальної політики Михайлові Папієву в підпорядкування дісталася Київська область. Він, за часів першого прем’єрства пана Януковича, уже був її куратором. Каже, завдяки цьому вдалося швидко владнати багато проблем: «В Київській області близько 300 мільйонів була заборгованість по чорнобильським виплатам. Ми її до кінця 2003 року погасили повністю». Головна мета акції, стверджує Папієв, спростити шлях регіональним чиновникам до кабінетів і сердець міністрів.
Втім не лише міністри задоволені такою схемою взаємовідносин центру та регіонів. «Я від такого рішення голови уряду очікую нормальних стосунків, співпраці, а не якогось розгінного контролю. Я розумію, що для кожної області це певною мірою буде якась допомога у донесенні проблемних питань до верхів. Або запрошення для більш широкого ознайомлення з нами і з тим станом справ, який є у Сумській області», — переконана голова Сумської ОДА Ніна Гаркава.
За яким принципом розподіляли регіони, міністри достеменно не знають. Ось, наприклад, відтепер керівник Фонду держмайна наглядатиме за справами в Івано-Франківській області, Міністерство охорони навколишнього середовища куруватиме Житомирську, а Міністерство культури — Харківську область. Відповідальним же за Львівщину Віктор Янукович призначив керманича мін’юсту Романа Зварича. Однак Львівщина може залишитися без свого куратора. Як заявив перший заступник міністра Кабінету Міністрів Олександр Лавринович, нині є усі правові підстави позбавити Романа Зварича як мандата народного депутата, так і міністерського портфеля. Пан Зварич — єдиний, хто на сьогодні, порушуючи Конституцію, й досі суміщає посади депутата та міністра.
Сказати, що в якійсь із цих областей є особливі проблеми саме в галузях, закріплених за ними структур, важко. Пропонує не шукати такої логіки і політолог Костянтин Бондаренко: «Віктор Янукович хоче не більше впливати на губернаторів, яких призначає Президент, скільки, скажімо, взаємодіяти. Налагодити взаємодію між регіональними елітами, тими структурами влади, що вже склалися в регіонах, і представниками Кабінету Міністрів».
На думку пана Бондаренка, від ініціативи виграють усі регіони та міністри. Проте зовсім іншу точку зору з цього приводу має екс-голова Верховної Ради Володимир Литвин: «Я вважаю, що указ подібного роду і подібного спрямування — це наслідок тих домовленостей, які були досягнуті під час підписання Універсалу національної єдності. Я думаю, що це просто додатки до пакту».
Згідно із змінами до Конституції, котрі вступили в дію першого січня поточного року, голів адміністрацій призначатиме Президент, але примітно, що кандидатури добиратиме уряд. Отож відтепер одна особа повинна буде влаштовувати одразу обидва табори — помаранчеві та синьо-білі. А це, на думку пана Литвина, в купі зі спробами з боку уряду посилити контроль над регіонами, незабаром поглибить протистояння між прем’єром та головою держави.