КРИМIНАЛ
95% ужгородських школярів знають, що таке насильство
На черговому засіданні ужгородського прес-клубу за ініціативи ВГО «Жіночий консорціум України» та участі представників влади й мас-медіа відбулася інтерактивна дискусія на тему: «Громадські ініціативи в подоланні насильства в сім’ї: співпраця державних і неурядових організацій». Як заявив під час засідання клубу голова неурядової організації «Коаліція з попередження насильства в сім’ї» Володимир Башкірєв, опитування, проведене студентами кафедри соціальної роботи Ужгородського національного університету, засвідчило, що 95 % школярів Ужгорода відчули на собі хоча б один із видів насильства. Лише 6 % опитаних зверталися по допомогу до третьої особи, 65 % намагалися впоратися самі, а 11 % дітей зазначили, що взагалі не знали, що робити.
На жаль, дані ще одного опитування засвідчують вкрай сумну ситуацію в питанні боротьби з насильством. Так, 50 % респондентів (працівників різноманітних закладів, установ та організацій) взагалі не чули про такий чинний документ, як Закон України «Про попередження насильства в сім’ї». Причому 30 % із них — законодавчо зобов’язані протидіяти насиллю (медики, освітяни тощо). «Цей закон є «беззубим» та недієвим саме через недосконалість передбачених видів покарань, — прокоментував В. Башкірєв. — Приписи не впливають на людей, а штраф для, наприклад, одного з батьків багатодітної та бідної сім’ї — це лише зайва втрата сімейного бюджету, гроші, відібрані від дітей. Не забезпечується на достатньому рівні також правова освіта людей i ознайомлення фахівців із законом».
Потерпілі страждають і навіть не знають, на жаль, куди їм звертатися по допомогу. Так, за словами керівника спеціалізованої служби Закарпатського обласного «Кризового центру соціально-психологічної допомоги» Тетяни Севрук, цього року в центрі допомогу отримали лише 12 осіб. Та кількість фахівець пояснила тим, що «більше до нас ніхто не звертався». Та ще сумніші дані навела заступниця начальника управління охорони здоров’я ОДА Тетяна Міцьо. Лікарка запропонувала внести пропозицію на законодавчому рівні щодо забезпечення захисту для новонароджених і малолітніх дітей: «Я прийшла на цю дискусію не хвалитися власними досягненнями, а просити допомоги. Медики Закарпаття є щоденними (!) свідками насилля в сім’ях. Ті цифри, які наводяться представниками МВС, зовсім не відповідають дійсності. Я хочу звернути увагу не лише на моральне чи сексуальне насилля. Не дати дитині пігулку та не повести її до лікаря на обстеження — це теж насилля, з важкими наслідками. Закон, про який зараз говоримо, не захищає малюків — дітей віком до одного року. Вони не можуть зателефонувати за номером «гарячої лінії» та не заповнюють анкети опитувань громадських організацій. Вони безправні та дуже часто скалічені. Ви усі читали в обласних ЗМІ як нещодавно батько забив п’ятимісячну дитину кулаками до смерті, бо вона заважала спати. По області є десятки випадків, коли дільничних педіатрів матері не впускають до помешкання, ховають дітей від щеплень, переховуються від нотацій лікарів про догляд, необхідний дитині. І лікарі тут безсилі. Міліція відповідає на наші листи формальними відписками. За сім місяців цього року в Закарпатті померло 16 малюків, до того ж не одна трагедія сталася зі стовідсоткової вини батьків».
До речі, за інформацією оперуповноваженого працівника ВКМСН обласного управління МВС Евеліни Гарнавдій, станом на 1 серпня 2005 року у правоохоронців на обліку перебувають 749 неблагополучних сімей, члени яких є потенційними жертвами насилля. У таких родинах виховуються 1824 дитини. 42 із цих дітей зазнали жорстокого поводження з боку батьків. Усього в області, за даними відділу, насильства цього року зазнали 1342 особи. Наталка ПОПОВИЧ, Ужгород.
Донеччина: 63,4 тис. злочинів на 10 тис. населення
Близько 300 умисних вбивств було скоєно в Донецькій області в першому півріччі поточного року. При цьому, не розкритими серед них залишилися лише 49. Усього ж в області за вказаний період скоєно 31227 злочинів, що становить 63,4 тис. злочинів на 10 тис. населення. Такі невтішні дані озвучив начальник УМВС України в Донецькій області Михайло Клюєв на спеціальній прес-конференції.
У період iз 10 червня 2005 року виявлено 25 організованих злочинних угруповань (ОЗУ). Як повідомив Михайло Клюєв, стосовно виявлених ОЗУ порушені 29 кримінальних справ. М. Клюєв також повідомив, що виявлені ОЗУ скоїли 263 злочини, в тому числі — одне «замовне» вбивство, 10 розбійних нападів, два здирства, три випадки торгівлі людьми, а також 125 тяжких й особливо тяжких злочинів економічної спрямованості.
За його даними, в області зареєстровано понад тисячу особливо тяжких злочинів і 2102 злочини проти життя й здоров’я особистості. Також було зафіксовано 20 випадків торгівлі людьми, що, в порівнянні з минулим роком становило 122,2%. Крім цього, виріс і рівень розбоїв (на 70,2%), грабежів (на 36,9%) і шахрайства (на 47,4%). При цьому, на сьогодні в Донбасі вже розкрито понад 15 тис. злочинів.
Іншими втішними цифрами, за інформацією М. Клюєва, можна назвати зниження рівня крадіжок державного та колективного майна (на 15,3%) і незаконних захоплень транспортних засобів на 8,4%. Однак загалом злочинними діями постраждалим нанесено матеріальних збитків у розмірі понад 34 млн. грн.
При цьому, незважаючи на певні позитивні зрушення, прокурор Донецької області Олексій Баганець зазначає, що криміногенна ситуація в регіоні як і раніше залишається тривожною. На колегії в Донецьку прокурор висловив думку, що розкриття злочинів в області значно погіршилося. За його даними, за перше півріччя 2005 року не розкрито понад 13 тис. злочинів, що є найгіршим показником в Україні. Наприклад, за словами О. Баганця, невтішним залишається стан розкриття увмисних вбивств. Крім того, прокурор вважає незадовільним стан проведення досудового слідства органами внутрішніх справ і відзначає зростання кількості звертань громадян щодо протиправних дій співробітників міліції. Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
Випуск газети №:
№142, (2005)Рубрика
День України