Перейти до основного вмісту

Кризою «прагматизму по-українськи»,

вважають політологи теперішню політичну ситуацію в України
28 грудня, 00:00

Останні події переконують, що сьогодні наша країна перебуває в стані всебічної політичної кризи, кризи всіх гілок влади. На жаль, це єдине, що можна сказати з упевненістю про події останніх місяців, бо з приводу причин, сценаріїв, прогнозів, замовників і жертв наймасштабнішого в історії незалежної України скандалу. Думок існує аж надто багато, щоб усі їх можна було хоча б перерахувати. Напевно, саме тому найкомпетентніші в питаннях вітчизняної політики вчені-політологи зібралися вчора разом, щоб дати свою оцінку ситуації, що виникла.

На думку головного редактора журналу «Політична думка» Олександра Дергачова, на сьогодні ми маємо всі ознаки політичної кризи, «коли політичні механізми орієнтовані не на вирішення національних проблем, а замикаються самі в собі». «Призначивши прем’єром дуже популярну постать Віктора Ющенка, Президент вперше отримав можливість перекласти на нього відповідальність за економічні справи, — вважає О. Дергачов. — А сам зосередився на політичних реформах і почав паралельні реформи — по розбудові вертикалі влади, що позначилося на нових функціях «силовиків».

З іншого боку, на думку політолога, очевидна і парламентська криза, тому що «в парламентській більшості найбільш помітна роль тих, хто не брав участі у президентських виборах і не має зобов’язань перед населенням — це прагматики різного гатунку, які переслідують конкретні цілі, що не пов’язані iз загально національним процесом. Така більшість є загрозою парламентаризму».

О. Дергачов вважає, що «в альтернативах подальшого розвитку подій дуже важко буде знайти таку, яка б відповідала національним інтересам України». Найбільш вірогідним є певний компроміс між формальними і неформальними переможцями.

Директор Центру політичного аналізу і консультування при журналі «Політична думка» Сергій Макеєв вважає, що в Україні «відбулася фатальна для громадян дезінтеграція виконавчої влади. І це призвело до того, що влада втрачає соціальну чутливість. Справа Г. Гонгадзе в даному контексті стала тією краплею, що змусила журналістів шукати механізми тиску на владні структури. Тому сьогодні питання політичного конфлікту полягає в тому, чи маємо ми можливість, щоб наш діалог iз владою був не монологом, а саме діалогом. Сьогоднішня криза влади і нашого ставлення до неї полягає саме в цьому».

Найбільш оптимістичний сценарій розвитку подій представив директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський. На його думку, очевидно, що зараз реалізовується певний сценарій, і що Г. Гонгадзе потрапив до його центру випадково. Мета цього сценарію пов’язана з проблемами влади. Політолог вважає, що Україна лише виграє від сьогоднішнього політичного скандалу. По-перше, про неї, як про демократичну державу, дізнається світ, бо відомо, що політичні скандали не відбуваються в авторитарних державах. Це буде ніби «друге народження України для світу» (першим, напевно, була аварія на чорнобильській АЕС. — Авт. ) По-друге, Україна вже не буде такою, як була, після цього скандалу. На думку, М. Погребинського, «вже сьогодні якісно змінилися елементи громадянського суспільства, особливо згори». «Я абсолютно переконаний в тому, що суспільство і влада, в тому числі і опозиція, — говорить політолог, — вже зрозуміли, що максимальних цілей вони не досягнуть, тобто влада не зможе зберегти всі позиції, які вона мала до сьогодні, а опозиція не досягне відставки Президента Кучми. Тому конфлікт буде схожий на компенсацію його з новими елементами усвідомлення демократичного шляху України».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати