Куди зникло досьє на КПУ?
Компартія наполягає на необхідності дослідити достовірність матеріалів про її причетність до перевороту 1991 рокуКлючовим питанням судового дослідження мають стати матеріали тимчасової комісії ВР з перевірки діяльності на території України посадових осіб органів влади, у зв'язку з державним переворотом 19–21 серпня 1991 року. Висновки цієї комiсiї, очолюваної на той час народним депутатом, а нині адвокатом Юрієм Гайсинським, стали основою для прийняття указів.
Проте як повідомив громадськості суддя-доповідач Василь Німченко, саме цих документів у суду немає. Згідно із заявленим комуністами клопотанням, КСУ швидше за все погодиться з необхідністю допитати свідків, причетних до заборони діяльності КПУ: Л.Кравчука, І.Плюща, котрі залишили свої підписи під указами, Юрія Гайсинського, Віктора Шишкіна, на той час Генерального прокурора України.
Таким чином, процес розгляду такої гучної справи, що відкладався два роки з моменту звернення депутатів, загрожує перетворитися на процес віку. Однак, як зауважив головний комуніст країни, попри тривалий розгляд справи і можливу упередженість з боку голови КСУ Івана Тимченка, який був на той час порадником Л.Кравчука з правових питань, комуністи розраховують на позитивне рішення. Тим більше, їм є за що боротися. П.Симоненко підтвердив «Дню», що у разі позитивного рішення КПУ буде домагатися матеріальної сатисфакції для «розуму, честі і совісті» епохи, що йде.
КОМЕНТАРI
На прохання кореспондента «Дня» В'ячеслава ЯКУБЕНКА розгляд цього питання в КС прокоментували:Віктор МУСIЯКА (Християнсько-народний союз):— Конституційний суд має зробити остаточний висновок, який у наслідку матиме припинення мусування цього питання взагалі. І перед ним стоїть дуже складне питання. Він має вирішити: або він розглядає питання про відповідність чиннiй Конституції певних юридичних фактів, або й попередньої Конституції теж. Це дуже цікаво. За великим рахунком важливо, чи буде це питання юридичним, чи політичним. Якщо вони виходитимуть суто з правових засад, у них є шанс поставити крапку в цьому питанні.
Віктор ПОНЕДIЛКО (Комуністична партія):— Я вже боюсь навіть коментувати розгляд у Конституційному суді. Я чомусь так і прогнозував, що це відбудеться ближче до президентських виборів. Я не здивуюсь, якщо Конституційний суд ухвалить рішення про неконституційність заборони Компартії: або повністю її скасує, або передасть справу на розгляд суду загальної юрисдикції. Мета там зовсім інша — не відновити справедливість, а забити великий кілок напередодні президентських виборів. Адже тоді виникне надзвичайно багато проблем. Якщо залишається легітимною КПУ, яка зареєстрована Мінюстом у червні 1991 року, а також Компартія як складова КПРС, виникнуть певні суперечностi. Відновиться і те ЦК, і Політбюро зі своїми претензіями. На терені України буде дві комуністичні партії. І яка з них більш легітимна? Хоч-не-хоч, але доведеться комуністам збирати спільний об'єднавчий з'їзд. Це не абияк відволікатиме увагу від президентських виборів. Якщо обрано саме цей метод, то можна зняти капелюха перед організаторами чи ляльководами цього процесу.
Олександр ЛАВРИНОВИЧ (Народний рух):— На сьогодні це матиме хіба що політичне значення: дасть можливість комуністам для більшого піднесення. Що стосується майнових питань, які, безумовно, тут також виникають, то сьогодні їх врегулювати буде достатньо складно. Оскільки за цей час змінилося вже кілька власників майна, частина взагалі перестала існувати. Виникне питання і про джерела формування: залучення державного механізму. З профспілками аналогічні питання ми не можемо вирішити вже кілька років.