Перейти до основного вмісту

Київ — Москва — Лондон

Виставку знаменитого аукціону Sotheby’s відвідала рекордна кількість вітчизняних колекціонерів
17 травня, 00:00
БІЛЯ «АЛЛИ» МАРКА ШАГАЛА / ФОТО УНІАН

За торгами найпрестижнішого аукціонного дому Sotheby’s слідкують колекціонери з усього світу — щоб першими поповнити свою колекцію шедеврами сучасного мистецтва. Нині їхня уваги прикута до України, адже до 18 травня у столичному Музеї західного мистецтва імені Ханенків діє виставка робіт українських та російських художників ХIХ— ХХ століть. Усього виставлено 23 картини-лоти, вартість кожної з них може сягнути кількох мільйонів доларів залежно від перебігу аукціонних торгів. З Києва картини помандрують до Москви, потім до Лондона, де 9—10 червня відбудеться вирішальний аукціон.

Наразі українські колекціонери оцінюють картини аукціону і роблять ставки щодо їхньої вартості. Так, очікувана ціна на картину «Дівчина і птахи» української художниці- емігрантки Олександри Екстер — понад мільйон доларів. За словами координатора виставки Sotheby’s в Україні Олени Шаповал, цю картину взяли на кілька днів із приватного зібрання, а хто стане її майбутнім власником, з’ясується на торгах у Лондоні. До речі, «Дівчину і птахів» планують виставити на вечірньому аукціоні поряд із найціннішими витворами Sothebe’s. Організатори виставки прогнозують, що ця робота може повернутися в Україну, звісно, якщо того забажають самі колекціонери.

— Минулого року вітчизняні цінителі сучасного мистецтва витратили на лондонському аукціоні Sothebу’s 26 мільйонів доларів, — розповіла «Дню» Олена Шаповал. — Таку зацікавленість українських колекціонерів оцінили у Лондоні і цього року привезли до Києва унікальні роботи. Серед картин, представлених у київському музеї, українських полотен лише два. Окрім роботи Олександри Екстер, це твір Марка Шагала під назвою «Алла». Очікувана ціна — понад три мільйони доларів. Найдорожчою ж роботою на виставці є «Натюрморт із фруктами» російської майстрині Наталії Гончарової, ціна полотна може сягнути 10 мільйонів доларів. Картина потрапила на торги із приватного французького зібрання, раніше вона не виставлялась. Свого часу художниця подарувала її Гійому Аполлінеру, французькому поету, письменнику, критику й теоретику кубізму.

Серед інших лотів виставки — «Осінні сутінки» російського художника Михайла Ларіонова. За словами Олени Шаповал, цю картину він написав ще у 19 років і вона є одним з ранніх творів художника, що не схожий на інші роботи Ларіонова: більше ніде він не зображував пейзажні етюди так оригінально та неповторно. Як сподіваються організатори виставки, не залишиться поза увагою картина Костянтина Коровіна «Вид з тераси», на якій зображений знаменитий чорноморський курорт Гурзуф. Дехто з художніх критиків вважає, що полотно — це вид із вілли самого митця.

Зв’язок аукціонних лотів з Україною — очевидний. Це підтверджує і робота Володимира Маковського «Портрет молодої українки». Художник часто проводив літо в Україні у 1880-х роках і написав цілий ряд творів, присвячених сільському життю. До речі, картина потрапила на аукціон із приватної англійської колекції, очевидно, краса українок зачепила за живе й англійців.

Скільки ж удасться отримати за продаж картин українських та російських митців, дізнаємося у червні. Але сумнівів щодо їхньої високої вартості не виникає ні в кого: як зізнаються організатори виставки, щоб привезти в Україну картини, найняли спеціальний літак.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати