«Київенерго»: до зими майже готовий
Питання із забезпеченням Києва необхідним паливом поки ще остаточно не вирішене. Майже не існує проблем iз газом: укладено договір iз компанією «Нафтогаз-Україна», і практично перекрито заборгованість перед нею за минулі роки. Складніше з мазутом: уже накопичено приблизно 150 тис. тонн, однак до норми необхідно «добрати» ще близько 30 тис. — 20 млн. грн., яких «Київенерго» поки що «не має».
Залишаються невирішеними багато питань, пов’язаних iз реалізацією проекту по реабілітації об’єктів теплопостачання, що проводиться на кошти Всесвітнього банку — його Місія не так давно відмітила відставання від «плану». За словами І. Плачкова, «Київенерго» вже придбав сучасне високотехнологічне обладнання, однак компанія не володіє фінансовими можливостями для його монтажу — заборгованість по виконанню проектних робіт складає до 10 млн. за поточний і близько 5 млн. — за минулий рік. Така ситуація насамперед пов’язана з іншою заборгованістю — споживчою, яка на сьогоднішній день досягла 586,7 млн. грн. Головними неплатниками є «Житлоремфонд» (майже 397,8 грн.), відомче житло (76 млн.) і держбюджет (50 млн.). Надії «Київенерго» покладає на початок нового опалювального сезону: навіть при 70-вiдсотковому рівні оплати і тарифах, які не відповідають необхідному рівню (якщо така тенденція, звичайно, буде зберігатися), до «крайньої міри» — використання коштів Всесвітнього банку не тільки на закупівлю обладнання, але також і на будівельно-монтажні роботи — вдаватися не доведеться.
Що ж до тарифів, за розрахунками «Київенерго», вартість гекалітра теплової енергії повинна складати як мінімум 57,5 грн. Міськадміністрацією було прийнято рішення проводити підвищення у два етапи, перший із яких пройшов у листопаді позаминулого року, коли розмір тарифу становив 44,6 грн. Незадовільний рівень тарифів, нарікає І. Плачков, приніс компанії 100 млн. збитку в минулому році і понад 15 млн. — у першому півріччі нинішнього. З першого липня поточного року відбулося чергове підвищення — до 54 грн. — тобто, також не до необхідного рівня. Така політика, говорить глава правління, паралізує діяльність компанії — з урахуванням того, що сто лиця — одне з небагатьох міст, де забезпечено практично безперебійне постачання гарячої води та електроенергії, проте тарифи залишаються одними із найнижчих у країні (для порівняння, в Закарпатській області ціна гекалітра тепла становить майже 80 грн., в Івано-Франківській — 67, в Одеській 66,97 грн.). Проте останні, нехай навіть і незадовільні, тарифи враховують здійснення програми по придбанню і встановленню лічильників теплової енергії. У поточному році компанія запланувала встановити за свій рахунок 210 таких приладів у житлових будинках комунальної власності. Крім того, на кошти Всесвітнього банку до 2005 року планується встановити ще 4 тис. лічильників.
Із хороших новин: ініціювати підвищення тарифів на електроенергію найближчим часом, за словами І. Плачкова, «Київенерго» поки не збирається. Однак, якщо таке підвищення відбудеться в інших областях, компанія може вжити даного заходу. Поки ж «Київенерго» працює над пошуками нових підходів у роботі зі споживачами. Для цього в даний момент формується структура підрозділу «Енергозбут» — серія сервісних центрів у всіх районах столиці, де не тільки будуть прийматися платежі, але й буде проводитися консультаційна робота з населенням.