Перейти до основного вмісту

Лазаренко, вірогідно, зможе пересидіти в Штатах декiлька років

23 лютого, 00:00

Колишній голова уряду і лідер парламентської фракції «Громада», якого Верховна Рада в четвер позбавила депутатської недоторканності, прилетів до Сполучених Штатів із Греції із туристичною візою Бi-2, що дозволяє перебувати на території цієї країни до шести місяців. За американськими імміграційними правилами особа, що має візу Бi-2, повинна при в'їзді до Сполучених Штатів підтвердити, що не має наміру залишитися у цій крані назавжди. Натомість ще в аеропорту Лазаренко заявив американським чиновникам, що збирається попрохати в Сполучених Штатах політичного притулку. І був відразу затриманий.

Рішення імміграційної влади США затримати П. Лазаренка не пов'язане з видачею Генеральним прокурором України ордера на його арешт, заявив представник служби імміграції й натуралізації США Расс Берджерон. Чиновник говорить, що, «хоча може бути зроблено розпорядження про висилку арештованого, але якщо він заявить, що боїться повертатися до своєї країни, то зможе зробити запит на притулок. Тоді рішення з цього питання прийматиме суддя з проблем імміграції», передає Інтерфакс-Україна. Як сказав «Дню» професор Колумбійського університету в Нью-Йорку Іцхак Брудни, Лазаренко, а вірогідніше його адвокати, обрали практично безпрограшний варіант для того, аби уникнути видачі до рук української прокуратури протягом багатьох місяців. Якщо Лазаренко користуватиметься послугами кваліфікованого адвоката — а гроші на це Павло Іванович мабуть таки знайде, — питання про надання йому політичного притулку може розглядатися (із усіма можливими зволіканнями і апеляціями, що їх дозволяють американські закони) від двох до чотирьох років. І вже найближчими днями Лазаренка може бути звільнено із приміщення «гауптвахти» в аеропорту. Для цього тільки слід довести, що український екс-прем'єр не здійснював ніяких злочинів на території США. Має значення і те, що Лазаренко звернувся із проханням про політичний притулок в аеропорту саме Нью-Йорка — судді з цього міста славляться в Америці лібералізмом, і вірогідність того, що вони утримуватимуть Лазаренка під вартою аж до розгляду його питання в суді є вкрай низькою. Навряд чи зможуть вплинути на незалежний американський суд Інтерпол чи, навіть, Держдепартамент — якщо вони й докладатимуть зусиль, щоб прискорити розгляд звернення Лазаренка про притулок, це скоріше за все ні до чого не призведе. Останніми роками трюк, до якого вдався Лазаренко, з успіхом застосовували північноірландські терористи, які тікали від британського правосуддя і прохали політичного притулку прямо в аеропорту Нью-Йорка, а ще раніше — громадяни СРСР.

Посольство США в Україні лише підтвердило кореспондентові «Дня» факт затримання Лазаренка в Нью-Йорку й повідомило, що питання про надання йому притулку розглядатиме міністерство юстиції. Підтвердити або спростувати вірогідність того, що справа може тягтися роками, американські дипломати не змогли.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати