Ліцензія... для волонтера
Громадські організації просять не обмежувати їхню діяльність і внести зміни в законодавствоЧетвертий сектор звернувся до влади з проханням не звужувати поле їхньої діяльності, зокрема у сфері роботи з волонтерами. На думку голів громадських організацій, Закон України «Про волонтерську діяльність», ухвалений два роки тому, суттєво обмежує можливості волонтерства в Україні. Наприклад, згідно з новим законом, така практика дозволяється тільки з 18 років. При цьому з волонтерами мають укладатися угоди про співпрацю. Є й інші обмеження, які, на думку експертів, потрібно усунути шляхом внесення змін до чинного законодавства.
За даними Фонду «Демократичні ініціативи», в Україні до волонтерської діяльності залучаються 21,4% дорослих громадян практично всіх вікових груп. Якщо проаналізувати види послуг чи допомоги, які надаються волонтерами, то вони охоплюють практично всі сфери життя людини. За даними цього дослідження, майже 41% тих, хто займається волонтерством, жертвують при цьому не тільки матеріальні цінності, а й власний час. За словами експертів, у нашій країні традиція волонтерства була завжди — навіть тоді, коли цей термін не існував. Проте така діяльність мала стихійний і неформальний характер.
Сьогодні в Україні діє багато волонтерських організацій. Створено нормативно-правову базу, яка регламентує їхню діяльність. Але історію законодавчої бази представники громадських організацій ділять на два етапи. Раніше не було Закону «Про волонтерську діяльність», проте був розвиток волонтерства в громадському та державному секторах. 2012 року до нас на «Євро-2012 приїхали волонтери УЄФА, держава мала їх відповідно прийняти. Для їхньої діяльності в Україні не вистачало законодавчої бази: тому ухвалили Закон «Про волонтерську діяльність». Представники громадськості кажуть, що як для проведення футбольний чемпіонатів чи масових заходів, то цей закон працює добре, але в наших умовах він обмежує діяльність волонтерів.
До того ж у вересні цього року вийшов Указ Президента № 473/2013 «Про внесення змін до деяких указів Президента щодо волонтерської діяльності». Відповідно до змін, відтепер організаціям, які працюють із волонтерами, потрібно отримувати статус волонтерської організації в Міністерстві соціальної політики України, що, за словами громадськості, суперечить ідеї волонтерства.
«Український форум благодійників вважає, що найраціональнішим кроком у ситуації, що склалася, має стати внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність», які б прибрали норми, що зобов’язують організації ліцензувати свою роботу з волонтерами. Адже такі норми суперечать міжнародним стандартам волонтерської діяльності», — вважає директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш.
Тетяна ЛЯХ, голова методичної ради Всеукраїнського громадського центру «Волонтер»:
— До Закону «Про волонтерську діяльність» у нас був Закон «Про соціальні послуги». Волонтери працювали за багатьма напрямами, й ніщо нікому не заважало. Після ухвалення Закону України «Про волонтерську діяльність» ми отримали документ, який у певних речах дозволяє державним службам і громадським організаціям якісно організовувати працю волонтерів. Серед переваг — можливість відшкодовувати витрати волонтерам, офіційно відправляти волонтерів у відрядження тощо. Серед недоліків — обмеження у віці, волонтером може стати людина з 18 років. Це поставило під загрозу величезну кількість волонтерських проектів, які здійснювалися серед учнівської молоді віком 16+. Недоліком є необхідність отримувати статус волонтерської організації, неможливість об’єднання в неформальні волонтерські організації, обов’язкове соціальне страхування. Я не знаю, хто сьогодні із громадських організацій може дозволити собі таку розкіш. Моя організація — дуже бідна, ми функціонуємо без зарплати. Але найгірше, що тепер Міністерство праці та соціальної політики надаватиме або позбавлятиме статусу волонтерської організації. Немає ніяких критеріїв, за якими це повинно робитися.