Майстер-клас із ткацтва — на столітньому верстаті
На Рівненщині відроджують промисли історичної Волині
На Рівненщині створили унікальний музей-майстерню ткацтва історичної Волині. Крім колекції старожитностей, тут можна побачити, як тчуть полотно на столітніх верстатах. Уже зараз давнє ремесло опанували декілька майстринь. Та музей — це лишень частина масштабного проекту з відродження промислів історичної Волині. Організатори мають намір заснувати «поселення майстрів» — гончарів, бондарів, умільців, що займаються лозоплетінням.
У «Майстерні з ткацтва» зібрано понад півсотні ткацьких експонатів. У колекції є й веретена, й прядки, й терлиця, і снувальниця, різноманітні верстати. Також у експозиції представлять і автентичний одяг. Серед зразків є й досить рідкісні. Це, зокрема, чемерка — верхній чоловічий одяг, який носили на початку ХІХ століття. Таке вбрання було святковим. Його могли дозволити собі лише заможні парубки. Чемерка схожа на свитку, але довша. Її шили із валяної шерсті, оздоблювали орнаментальною вишивкою.
«Колекція, яку буде представлено в «Майстерні з ткацтва» у Радивилові, що на Рівненщині, своєрідна, — коментує автор проекту, керівник громадської організації «Центр дослідження відродження Волині» Володимир ДЗЬОБАК. — Адже вона представлятиме переважно південну Волинь. А це рідкість. Бо на цій території певні предмети побуту, та й ті ж ремесла, зникли із ужитку раніше, ніж, скажімо, на Поліссі, що через багато причин лишилося архаїчнішим в усьому. У колекції є декілька типів верстатів, що свого часу використовували як на Волині, так і в сусідніх регіонах. Це, зокрема, саморобний, виготовлений у домашніх умовах приблизно у 30-х роках минулого століття, а ще так званого австрійського типу початку ХХ століття. Деякі верстати ми відреставрували й використовуємо, а з деяких зробили точні копії, і також працюємо на них. На сьогодні готова вже п’ята частина музею. Щоб відродити на території Радивилівського району це давнє ремесло, яке, до речі, виникло ще в період неоліту, сюди приїздили умільці з Києва, Львова, Луцька. Нині вже маємо своїх майстрів, які опанували декілька давніх технік. Тож відтворюємо зразки тканих виробів, які побутували на теренах Волині понад сто років тому. Загалом же, Радивилівський осередок ткацтва стане одним із небагатьох центрів підтримки й розвитку цього давнього ремесла».
Другу частину музею-майстерні планують відкрити влітку. Також автори проекту мають намір зорганізувати у цей період фестиваль із ткацтва, що збере умільців з усієї України.