Майже 180 тисяч випускників України пройшли пробне тестування
Перевіряти виконані завдання будуть самі учні
14 березня в усіх школах країни відбулося пробне зовнішнє оцінювання, в якому взяли участь понад 179 тисяч учнів 11-х класів та випускників минулих років. Вони складали за вибором тести з української мови та літератури, історії України, біології та географії. Як пояснюють організатори, тренувальне оцінювання потрібне учням для того, щоб побачити, як відбувається реєстрація учасників тестування і сама процедура написання тестів. А заодно — це можливість перевірити свої знання. Ще через тиждень — 21 березня — школярі складатимуть тести з математики, фізики, хімії та іноземної мови. І хоча це тільки тренування, готувалися до нього, як до справжнього іспиту. У цьому переконався «День», побувавши у Київському ліцеї №100, де провели для журналістів День відкритих дверей пункту пробного тестування.
Офіційно тестування має розпочинатися об 11 годині, як пробне, так і справжнє. Однак школярі почали сходитися до ліцею за годину до початку тестів, адже перш ніж зайти в аудиторію, де роздадуть тестові завдання, учаснику незалежного оцінювання треба пройти кілька пунктів перевірки: спочатку показати реєстраційну картку учасника, запрошення та паспорт при вході до школи. Потім ці ж самі документи перевіряються вчителями вже в аудиторії. Лише після цього кожен учасник тестування шукає в класі своє місце і сідає за ту парту, де наклеєний папірець із його іменем. При собі дозволяється мати тільки декілька ручок: жодних зошитів, папірців, сумок та мобільних телефонів — усе це учні віддають інструкторам (вчителям, які проводять тестування). Аби ніхто не порушував правила, у кожній аудиторії присутній громадський спостерігач.
— Оскільки вчителі нас добре підготували до тестів, я зовсім не хвилююся, — ділиться думками перед початком оцінювання одинадцятикласниця Ольга Холост. — Щодня після уроків у нашому ліцеї проводили факультативні заняття з різних предметів, тож усі бажаючі мали можливість повторити матеріал, який вивчали у попередніх класах. Взагалі тести — це добре нововведення, оскільки вони дають реальну оцінку того, як учні знають той чи інший предмет.
Які ж саме завдання пропонують розв’язувати випускникам, у Центрі оцінювання якості освіти намагаються не розголошувати. Тому після того, як інструктори оголосили учасникам про початок тестування, роздали тестові зошити та бланки, на які треба записувати відповіді, представників ЗМІ попросили залишити аудиторії, мовляв, дітям треба працювати. На написання тестів відведено три години. За цей час учням треба осилити близько 50—70 тестових завдань (для кожного предмету різна кількість): наприклад, тест з української мови та літератури містить 60 завдань плюс твір на задану тему.
Перевіряти виконані завдання будуть самі учні. Як розповіла заступник директора Українського центру оцінювання якості знань Галина Солодка, після того, як школярі впораються із тестами, їм роздадуть «ключі» з відповідями, за якими і можна перевірити роботу. До речі, минулого року перед початком загальнонаціонального незалежного оцінювання теж проводили пробні тести. Майже всі їхні учасники успішно впоралися і з основним оцінюванням. Тож користь від таких тренувань справді є. Правда, за нього треба заплатити від 48-и до 62-х гривень (основне тестування проходить за кошти держави). За словами пані Солодкої, ціна включає витрати на друк тестових зошитів та бланків, у кожному регіоні вона різна: найбільша (62 гривні) у Криму. А сесія справжнього зовнішнього оцінювання цього року відбудеться з 6 травня по 5 червня. У ній візьме участь понад 460 тисяч учасників.