Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Медаль з історією у 100 років

У Вінниці фонд майбутнього музею міста поповнився експонатом, який відкрив цілий пласт із життя Подільської губернії
25 листопада, 19:31

Срібну нагородну медаль Подільського товариства сільського господарства і сільськогосподарської промисловості 1908 року передав днями у фонд майбутнього музею Вінниці польський дослідник Генрик Ґрохольський. Історія його родини тісно пов’язана з історією Вінниці, адже саме Ґрохольські свого часу володіли маєтками в приміських селах і в самій Вінниці, брали активну участь в суспільно-політичному та культурному житті міста. Переданий експонат, як повідомляє Центр історії Вінниці, призначався землевласнику Стефану Дерсевилю за досягнення у розведенні коней. Такою медаллю товариство нагороджувало тогочасних аграріїв-підприємців за видатні досягнення у різних галузях. Віднайти їх зараз просто нереально.

«Символічно, що цей рідкісний екземпляр ми отримали з рук прямого нащадка автора цієї відзнаки графа Тадеуша Ґрохольського, — розповідає директор Центру історії Вінниці Олександр ФЕДОРИШЕН. — Судячи з клейма у вигляді переплетених латинських літер «T» та «G» на аверсі та реверсі, саме граф Тадеуш Ґрохольський ініціював створення цієї медалі. Власник Стрижавського маєтку був живописцем, графіком, співзасновником Вінницького І-го позичково-ощадного товариства (Селянського банку), а також займав різні посади у Подільському товаристві сільського господарства.

Медаль досить гарно збереглася. На її аверсі зображений герб Подільської губернії, облямований лавровим та дубовим листям, вгорі — напис «Подольское общество сельскаго хозяйства». На реверсі ми бачимо напис «ЗА ТРУДЪ И ПОЛЬЗУ» та прикрашену лавровою та дубовою гілками стилізовану прямокутну таблицю з підписом: «Стефану Константиновичу / Дерсевилю / За верховую кобылу / «Шарада» /Винница/ 1908 г.». Впевнені, що цей розкішний предмет стане окрасою майбутніх виставок музею Вінниці і дозволить презентувати відвідувачам цілу сторінку з історії нашого міста».

Олександр Федоришен додає, що Подільське товариство сільського господарства і сільськогосподарської промисловості (1896-1918) було найзначнішим за розмірами й масштабами діяльності громадським об’єднанням на Правобережній Україні, яке зробило значний внесок у розвиток агропромислового комплексу Поділля, заклавши основи наукових підходів до місцевого аграрного виробництва. Щороку восени у Вінниці товариство проводило виставки, на яких у тому числі нагороджувало учасників медалями за видатні досягнення у різних галузях.

Як писав «День», мова про створення музею Вінниці ведеться вже третій рік міста. Ним займається Центр історії Вінниці, на етапі створення якого головним його завданням було — фактично з нуля зібрати матеріали для створення музею міста. Крім цього, саме центр уже третій рік систематизує усю роботу, яка пов’язана з історичним минулим Вінниці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати