Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Механізм доступу до Бога»

Європейська конвенція з прав людини й український контекст
17 лютого, 00:00

Позавчора відбулася презентація книги «Європейська конвенція з прав людини: основні положення, практика застосування, український контекст», підготовленої Союзом адвокатів України і Британським центром INTRERIGHTS. Мета видання — допомогти адвокатам, прокурорам, суддям та іншим особам, які цікавляться захистом прав, розібратися у положеннях Європейської конвенції й ознайомитися з практикою її застосування. За словами віце-президента САУ, глави консультаційного бюро Ольги Жуковської, книга здатна допомогти адвокатам і суддям «перетворити конвенцію з такої собі сплячої красуні на дійове джерело правозахисту».

«Хоч з моменту набуття чинності для України Конвенції пройшло вже 7 років, входження її в реалії українського правосуддя відбувалося дуже непросто, — розповідає Ольга Жуковська. — Суддями, прокурорами та й адвокатами Конвенція спочатку сприймалася як екзотика, яка навряд чи допоможе у повсякденних справах. Ще однією причиною «пробуксовки» Конвенції стало незнання більшiстю українських юристів її змісту, а також відсутність доступу (з мовних причин) до прецедентної практики Конвенції».

За оцінкою адвокатів, саме незнання реальних можливостей Конвенції призвело до того, що багато спроб звернення наших громадян до Європейського суду не мали успіху. «Часом повне незнання Конвенції призводить до ейфорії. Люди пишуть до Європейського суду з будь-якого приводу, — говорить Ольга Жуковська, — Мені доводилося бачити конституційні скарги, на яких закреслено адреса «Верховний Суд України», і написано «Європейський суд України». Як сказав доцент НЮА України ім. Ярослава Мудрого Олександр Толочко, в момент ратифікації Конвенції Євросуд у нас в країні сприймали як господа Бога, а саму Конвенцію — як механізм доступу до господа Бога. З другого боку, ейфорію часто змінює повне розчарування...

Обговорюючи правову євроінтеграцію, юристи не забувають про свої внутрішні проблеми. Так, було представлено відкриті листи Союзу адвокатів прем’єр- міністру України Юлії Тимошенко. У них вони висловлюють здивування з приводу недавньої заяви Міністра юстиції Романа Зварича про намір ввести систему, згідно якої кожен адвокат зобов’язаний надавати безкоштовну допомогу суспільству. Тобто, кілька днів на місяць присвячувати себе захисту неспроможних громадян. Союз адвокатів не заперечує, що проблема невиконання прав громадян на безкоштовну юридичну допомогу стоїть дуже гостро, але разом з тим нагадує про власні права. «Такі наміри суперечать статті 43 Конституції України, — говоритися в заяві. Адвокати посилаються на погане матеріальне становище більшості громадян і, відповідно, свої низькі заробітки. «Якщо при цьому не виплачувати ще й ті мізерні кошти з бюджету за правову допомогу, що надається нами, це означає знищити професію та професійний правозахисний інститут у нашій країні», — пишуть адвокати прем’єр-міністру.

Словом, ще трохи, і можна буде звертатися до Європейського суду...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати