Перейти до основного вмісту

Мікроскоп від міністра

Євген Нищук подарував реставраторам прилад, який дозволяє ретельно досліджувати вразливі артефакти
30 травня, 17:31
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Вражений! Цей мікроскоп нам дуже допоможе. Зазвичай ми користуємося мікроскопами ще 1970-х років, які практично не пристосовані до багатьох робіт через слабку оптику. Зверніть увагу, який у новому мікроскопі рухливий штатив! Його можна повертати, ставити під різними кутами. І що важливо, підсвітка безтіньова — світлодіоди йдуть по колу, можна плавно регулювати збільшення освітлення, — захоплюється Віктор ГОЛУБ, завідувач науково-дослідного відділу реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України. — Для нас це приємно, але взагалі для реставраторів таке обладнання — норма життя. Є види робіт, які без мікроскопа реставратор не має права робити». 

Нещодавно в Національному науково-дослідному реставраційному центрі почали працювати з так званим мечем вікінга, який ледь врятували від вивезення за кордон і привласнення Росією (про історію повернення артефакту «День» розповідав у матеріалі «На варті історії!», №44 за 15 березня 2017 року). Реставраційні роботи триватимуть близько року, для них вже використовують мікроскоп, подарований міністром. Прилад не тільки дозволить нормально дослідити тисячолітній меч, а й берегтиме зір фахівців, адже від довгої роботи з дрібними деталями очі дуже втомлюються.

«Повернення древнього меча до України — магія! Такі дивовижні речі роблять світ вічним. І через відсутність коштів на потрібну для роботи з ними техніку — щемить, — говорить міністр культури Євген НИЩУК. — Одна справа — чекати і казати: «Будемо намагатися підтримати». А хочеться, щоб процес йшов повним ходом. Часом трапляються непогані премії, то вирішив спрямувати ці кошти у благодійне русло, придбав цей мікроскоп».

Міністр, який порівняно з деякими українськими посадовцями, є, відверто, людиною небагатою, закликає й інших підтримувати культуру. «Меценатство — це гарна традиція, яка у нас була завжди, — акцентує Євген Нищук. — До речі, 2018-й у Європі проголосять Роком відновлення культурної спадщини. Хочемо, щоб до цієї ідеї долучилась і Україна. Щоб міські ради, обласні адміністрації, держава комплексно почали працювати задля відновлення заповідників, замків, предметів культурної спадщини. І для цього можна дати імпульс та закумулювати чимало коштів. Адже вкладаючи у культуру, у наші надбання, згодом ми «зцілимо» речі, що зупинять війни».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати