Перейти до основного вмісту

Мiнiстр дощу

Економічне зростання залежить від... погоди
13 травня, 00:00

Мінекономіки ж, не чекаючи дощів, ще в останній передсвятковий день підтвердило непорушність своїх оптимістичних прогнозів. Міністр Валерій Хорошковський повідомив: «Наші прогнози зафіксовано у програмі діяльності уряду, і ми не змінюємо їх. Ми вважаємо, що зростання, зафіксоване за січень—березень, є визначальним». Міністр вважає, що, незважаючи на ситуацію з урожаєм нинішнього року, справи в економіці йдуть непогано. «Ми не бачимо критичної ситуації. Немає сенсу уточнювати прогноз, ми залишаємося на своїх позиціях — 5— 6% зростання ВВП», — підкреслив В. Хорошковський. Більш того, міністр повідомив, що в рамках програми уряду міністерство створить і базовий сценарій, пов’язаний iз розрахунком бюджету на рівні 6% зростання ВВП, і оптимістичний. «Ми прагнутимемо до зростання ВВП на рівні 8%», — запевнив він.

Позитивні сигнали видає і прогнозистам, і українському ринку Національний банк. Його ліквідні міжнародні резерви у квітні виросли на $255 млн. (5,5%) — до рекордних $4870,5 млн. Усього з початку року вони зросли на 10,3%. У цих умовах пiдвищується довіра громадян до національної валюти. У квітні населення України продало готівкову іноземну валюту на суму, еквівалентну $283,6 млн., а купило — на $232 млн. Така тенденція зберігається з початку року. Позитивне сальдо продажу/купівлі іноземної валюти становило $160,7 млн.

Дещо непокоять темпи інфляції. За перші три місяці вона становила 4,5%. Президент Леонід Кучма на початку квітня висловив занепокоєння дуже високими темпами інфляції порівняно із закладеним до держбюджету показником. Голова Нацбанку Сергій Тігіпко проте нещодавно зробив iз цього приводу досить оптимістичну заяву. На його думку, «попереду ми маємо чотири місяці, які завжди давали або дуже низьку інфляцію, або дефляцію». І справді, інфляція в Україні у квітні знизилася до 0,7% порівняно з 1,1% у березні й лютому та 1,5% — у січні. І Міністерство економіки поки зберігає прогноз інфляції на 2003 рік у розмірі 6%. На підтвердження цього можна послатися на досить низьке зростання цін виробників, яке з початку року становило всього 3,6%.

Тенденції в українській економіці не є секретом і для іноземних спостерігачів. Так, інвестиційний банк JP Morgan зберіг прогноз для українських єврооблігацій на рівні «нейтральний», відзначаючи стабілізацію політичної ситуації після затвердження програми уряду і несподівано хороші показники економічного зростання та виконання бюджету в першому кварталі. В аналітичному огляді банку зростання ВВП України нинішнього року прогнозується на рівні 5%.

Радник голови Нацбанку Валерій Литвицький не розглядає можливі втрати у сільському господарстві через погодні умови як щось трагічне. За його словами, при зваженій ціновій політиці нинішній рік, незважаючи на можливе зниження валових показників у зерновому господарстві, може дати навіть більш високий фінансовий результат, ніж у минулому, урожайному, році. Що стосується зростання ВВП, то Литвицький упевнений, що в 2003 році він становитиме не менше 7%. За його словами, з січня всі галузі економіки показують набагато кращу динаміку, ніж прогнозувалося урядом. Особливий успіх припав машинобудівникам, які забезпечили зростання на рівні 21,1%. Дуже хороші темпи зафіксовані також у будівництві, що істотно випереджає показники минулого року. Все це говорить про значне зростання інвестицій та інвестиційного попиту, вважає Литвицький. За його спостереженнями, у кінці минулого року розпочалося значне пожвавлення зовнішнього попиту на українську продукцію, що видно з позитивного сальдо нашого експорту в першому кварталі цього року. На жаль, на цю тенденцію не звернули уваги минулого року і спочатку дали прогноз зростання ВВП у 4%. Мінекономіки прогнозує зниження ВВП у другому кварталі, але Литвицький iз цим не згодний. На його думку, промисловість працюватиме у такому ж високому темпі. Недооціненими вважає він і перспективи інвестиційної активності. Пожвавлення у цій галузі продовжиться. Із зони ризиків, вважає Литвицький, виходить і такий показник, як інфляція, оскільки траєкторія цін поліпшилася. У балансі ризиків аналітик бачить лише небезпеку ревальвації гривні, що в свою чергу може викликати тиск на Нацбанк з боку експортерів. Але барометр центробанку не передбачає політичних бур, що звичайно зв’язуються з цим, так що висновок експерта полягає в тому, що гривня й надалі демонструватиме стабільність.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати