Перейти до основного вмісту

Місто, яке обороняється

У «Київській фортеці» відкрилася виставка, присвячена Маріуполю
13 березня, 11:21
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Проект «Маріуполь — місто, яке обороняється» — про життя під час війни. Організатори представили докази диких злочинів проти України: зокрема снаряди «Смерчу» і «Градів», що прилетіли від бойовиків. В експозиції, яка відкрилася у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця», представлені дуже різні експонати.  Є вікна, розбиті під час артобстрілу Маріуполя 24 січня. Серед уламків висить дзеркало у вишуканій коричневій рамі, де записано імена 30 людей, загиблих у цьому теракті. «Це дзеркало ми привезли з села Гнутового, — розповідає одна з організаторів виставки Валентина Охлопкова. — У будинок влучив снаряд, знесло дах, вибило всі вікна та двері, а дзеркало висіло у прихожій ціле». Сама Валя — киянка, часто їздить на схід як волонтер.

Центральний експонат виставки — картина зі слоганом: «Нехай зрозуміє кремлівська тварина, що Маріуполь — це Україна!» Це — репродукція роботи, яку місцеві патріоти подарували волонтерській організації «Новий Маріуполь». Восени зловмисники підпалили офіс волонтерів, багато речей згоріло, але картина вціліла. Тому робота набула особливого значення для активістів.

Рештки зброї й документи бойовиків для виставки передали військові. Зокрема, багато допомогли генерал-лейтенант Сергій Попко і всеукраїнське об’єднання «Союз учасників миротворчих операцій». «Прекрасно розумію важливість Маріуполя — нашого головного бастіону на Азовському морі, — акцентує Сергій Грабський, голова ради «Союзу учасників миротворчих операцій», полковник запасу. — У вересні Маріуполь фактично врятував ситуацію на сході. Тоді там практично не було військ, і без підтримки громадян було би складно». Сергій Грабський планує робити проекти і про інші міста, що перебувають у зоні конфлікту.

«З експонатів мене, військову людину, найбільше вразили осколки снарядів, — ділиться враженнями Сергій Грабський. — Я брав участь у бойових діях в Іраку та Югославії. Знаю, як летить осколок, а ти при цьому втискаєшся в землю, боїшся підняти голову. Страшно навіть підготовленій людині. А жінці чи дитини відчувати таке нестерпно».

Серед речей привертає увагу ще одна яскрава картина — шторм, намальований морським піхотинцем, який зараз боронить Маріуполь. «Автор родом із Криму, офіцер і герой. Він обожнює море і його малювати, — каже Валентина Охлопкова. — Ця картина у чомусь пророча, бо найтяжчі часи для Маріуполя попереду. Нам з містянами треба пережити бурю, що наближається».

Сьогодні українці мають боронити Маріуполь, як і інші міста сходу, від інформаційної агресії, впевнений Сергій Грабський. Полковник запасу вважає, що наразі бойовики не будуть штурмувати місто, бо їм не вистачить сил. «Щоб узяти Маріуполь, потрібна 50-тисячна армія. Брати місто «в лоб» ніхто не буде», — пояснює він. Але атмосфера у місті зараз депресивна, бойовики періодично атакують село Широкине, що поблизу.

Втім, Валентина Охлопкова переконана: «Ми відстоїмо Маріуполь, бо це — наше місто. Зараз у Маріуполі працюють групи диверсантів та артилерія, це — повноцінна війна. Хоча у місті багато людей із сепаратистськими настроями, «сіль» Маріуполя — купка дивовижних патріотів України. І я закликаю всіх стати поруч із ними на захист нашої землі».

Виставка триватиме до 31 травня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати