Мрія українців Севастополя «заморожена»
Чи буде відновлено фінансування будівництва школи-колегіуму?
Учасники круглого столу «Майбутнє Севастопольської громади у складі Української політичної нації», який відбувся в Севастополі, зажадали від керівництва України відновлення фінансування будівництва української школи-колегіуму. У своєму зверненні до президента, прем’єр- міністра і голови Верховної Ради України представники громадських і молодіжних організацій, місцевих органів влади, установ освіти і культури, Збройних сил України, політологи і експерти стверджують, що «в державному бюджеті України на 2007 рік пункт про будівництво школи-колегіуму в Севастополі відсутній, тому через відсутність фінансування будь-які роботи, пов’язані з будівництвом школи-колегіуму, зупинені».
Таким чином, вважає українська громада Севастополя, не виконується ухвала Кабінету Міністрів України «Про затвердження програми постійного соціально-економічного, екологічного і культурного розвитку Севастополя на період до 2015 року» прийнята ще 27 липня 2006 року, згідно якій орієнтовний об’єм фінансування на будівництво колегіуму становить 42,6 млн. гривень, і зокрема в 2007 році він мав становити 10,5 млн. гривень.
— Починаючи з 1998 року громадськість Севастополя доклала чимало зусиль, щоб переконати представників органів влади як в Києві, так і в Севастополі, в необхідності збудувати в місті українську школу-колегіуму, розповів для «Дня» координатор громадського комітету «Український Севастополь» Микола Владзімірський. — Як передбачалося, вона могла б забезпечити бажаючим рівень знань, який би перевищував державний освітній мінімум, який дають учням севастопольські школи. Планувалося, що навчально-виховний процес в колегіумі проводився б українською мовою, з врахуванням історичних та культурних традицій українського народу.
Будівництво школи-колегіуму було заплановано на березі бухти Круглої (Омега). Український колегіум розрахований на навчання 720 осіб. Був замовлений і виконаний проект будівництва школи, вартість якого склала 1 млн. гривень. Виконання проекту вже оплачене. 23 серпня 2005 року за участі керівництва міста, району, представників громадськості, учнів навіть був відкритий пам’ятний знак на місці будівництва майбутньої школи-колегіуму. Однак нині будь-які роботи щодо будівництва школи-колегіуму, на жаль, зупинились...
— На жаль, з огляду на ситуацію в місті і в Україні, ми певним чином втратили оптимізм щодо перспектив швидкого будівництва цієї школи, — говорить для «Дня» координатор освітніх і виборчих проектів громадської організації «Севастопольська правозахисна група», старший викладач Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості Дмитро Вітвицький. — Здається, що органи влади махнули рукою на долю Севастополя та української громади міста, в Києві Крим потрібен посадовцям лише для тогою, щоб приїздити відпочивати. Справа в тому, що на словах ідею створення колегіуму всі підтримують. У кабінеті начальника управління освіти Миколи Івановича Чербаджі навіть проект будови колегіуму висів кілька років, і в нас було багато мрій, однак тепер сталося — не внесли до бюджету. А практика така, що тепер уже знайти 10,5 мільйона гривень і внести зміни до бюджету, навряд чи хто відважиться. Слід чекати 2008 року, може, тоді щось зміниться...
В той же час позиція адміністрації міста Севастополя однозначно оптимістична. Глава державної міської адміністрації Сергій Куніцин сказав для «Дня»:
— В Севастополі працює 7-а школа-гімназія з українською мовою викладання, однак зрозуміло, що для нашого міста цього мало. Тому в Програму розвитку Севастополя, яка затверджена Кабінетом Міністрів, внесене і будівництво української школи-колегіуму. Проект її вже є, і на 2007 рік були пропозиції виділити «хоч би 1 мільйон гривень», через фінансову скруту. Однак ми побачили, що таким методом будувати не можна. Наприклад, тільки на ремонт севастопольських шкіл ми виділили цього року 6 мільйонів гривень, бо стан їх уже не відповідає вимогам часу. Тому ми вирішили піти іншим шляхом: за 1-2 роки підтягнути загальний стан закладів освіти, сконцентрувати фінанси, і в майбутньому виділити достатню кількість коштів, щоб збудувати колегіум не довше, ніж за два роки. Хочу запевнити українську громадськість Севастополя, що школа-колегіум буде побудована однозначно, і я несу відповідальність за те, щоб це будівництво було організоване правильно і ефективно.