Перейти до основного вмісту

На що готова влада, щоб отримати гроші від МВФ?

І головне: наскільки це відповідає державним інтересам України — у коментарях народних депутатів
03 березня, 11:35
ГОЛОВА НБУ ВАЛЕРІЯ ГОНТАРЕВА (НА ФОТО — ПРАВОРУЧ) У ВЧОРАШНЬОМУ ІНТЕРВ’Ю ПОРТАЛУ «УКРАЇНСЬКА ПРАВДА»: «ГАДАЮ, ЖОДНА ЛЮДИНА З ТИХ, ХТО СЬОГОДНІ ПРИ ВЛАДІ, НЕ ПОГОДИЛАСЯ Б ПЕРЕБУВАТИ ХОЧ НА ОДНІЙ ПОСАДІ, ЯКБИ ЗНАЛА ПРО УСІ МАЙБУТНІ ПРОБЛЕМИ. ЖОДНА ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА НЕ ПЕРЕЖИВАЛА НІЧОГО СХОЖОГО...» / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

2 березня відбулося позачергове засідання парламенту, на якому депутати розглянули пакет законопроектів, прийняття яких дозволить Україні отримати черговий транш від МВФ. Йдеться про внесення змін до Бюджетного, Податкового і Митного кодексів, а також проекти змін до законодавства про пенсійне забезпечення. Усього — сім законопроектів, які враховують, як стверджують представники української влади, всі побажання міжнародного кредитора.

Варто зазначити, що документи для розгляду підготували досить швидко — протягом вихідних законопроекти розглянули та доопрацювали майже в усіх необхідних для цього комітетах. І тільки в понеділок депутати отримали змогу обговорити на фракційних засіданнях запропоновані урядом зміни.

Поспіх продиктовано тим, що вже 11 березня, як повідомляють в уряді, відбудеться засідання ради директорів МВФ, на якому і вирішиться, чи отримає Україна необхідні гроші.

Як відомо, у п’ятницю Україна підписала меморандум про співпрацю із Міжнародним валютним фондом. «Це є план змін, який моніторять наші західні партнери. Ми виконували протягом 2014 року два таких меморандуми. За пунктами кожна реформа, якої потребувала країна, була виконана. Саме тому МВФ розширив програму з Україною на чотири роки. І нам зараз вдалося домовитися з західними партнерами про безпрецедентний обсяг фінансової підтримки для країни, яка перебуває у стані війни», — пояснив Арсеній Яценюк.

В уряді розраховують отримати в першому транші до 60% від загального обсягу можливого фінансування. «Наша позиція — щоб найбільшу можливу суму ми першим траншем одержали. Загалом за перший рік ми можемо отримати не більш 60% усієї суми, тобто між 10 і 11 мільярдами доларів», — заявила міністр фінансів Наталія Яресько.

За ці кошти влада хоче «уникнути дефолту» — виконання зовнішніх домовленостей і поповнення золотовалютних резервів НБУ. «Загальний обсяг програми — 25 мільярдів доларів США, з них 17,5 мільярда доларів дасть МВФ. Гроші видають винятково для запобігання дефолту, для виконання зовнішніх домовленостей і для поповнення золотовалютних резервів НБУ. Ми будемо робити все, щоби до банківської системи відновилася довіра», — пояснив Яценюк.

Утім, чи призведе такий поспіх і в прийнятті важливих державних рішень до позитивних результатів? Та й взагалі, не варто забувати про те, що МВФ — перш за все, фінансова організація. І основна її мета в Україні — не лише допомогти фінансово, а й створити такі умови для безперешкодного повернення вкладених коштів. І ще — механізми, які при цьому використовують експерти Міжнародного валютного фонду, усюди більш менш стандарті, утім ситуація в Україні сьогодні далеко не стандартна.

На що і чому готова піти українська влада, щоб отримати гроші від МВФ, та чи відповідає це національним інтересам України? Відповіді — читайте нижче в коментарях «Дню» народних депутатів.

«НАС ПОЗБАВЛЯЮТЬ МОЖЛИВОСТІ БУТИ ПАРЛАМЕНТАРЯМИ»

Ігор ЛУЦЕНКО, народний депутат, «Батьківщина», член комітету з питань запобігання та протидії корупції:

— Наскільки мені відомо, лише в неділю цей пакет законопроектів надійшов у комітети на опрацювання. В нашому комітеті жоден із цих законів не розглядався. Тому я не бачу, яким чином можна голосувати за ці законопроекти. В уряду було два місяці для того, щоб виправити всі помилки, які, як їм здавалося, були допущені наприкінці минулого року. Для чого знову такий раптовий поспіх — мені незрозуміло.

По фракції у нас позиція така: за пенсійні реформи, наскільки мені відомо, більшість голосувати не готова. Це, мабуть, найбільш конфліктне питання.

Те, що зараз відбувається, — нас позбавляють можливості бути парламентарями. Вчора тільки надійшли документи в комітети, а сьогодні вже потрібно голосувати.

« ...МИ САМІ ТАК ДОВЕДЕМО УКРАЇНУ ДО ДЕФОЛТУ»

Віктор ЧУМАК, народний депутат, «Блок Петра Порошенка»:

— Я розумію, що країна — у складному становищі й потребує серйозних засобів для лікування, в тому числі — й економіка. І в цьому пакеті законопроектів йдеться про затягування поясів — збільшення тарифів, зменшення дефіциту Пенсійного фонду тощо. Але, на мій погляд, разом із такими законами потрібно ухвалювати документи, які дають бізнесу можливість працювати.

Якщо ми будемо зменшувати життєвий рівень громадян, — це призведе до стагнації в економіці. Зниження доходів населення погрожує зниженням споживчого попиту. А це, в свою чергу, призводить до скорочення виробництва тощо. Тому, якщо ми не будемо приймати жодних змін у податковій політиці щодо бізнесу чи дерегуляції, ми самі так доведемо Україну до дефолту. У нас за два останні місяці жодна компанія малого чи середнього бізнесу не отримала кредитів. У нас кредитують сьогодні тільки великих сільгоспвиробників та рефінансують банки. А без дешевих кредитів жоден бізнес не буде працювати.

Я хочу почути від уряду альтернативу. Наприклад, сьогодні пропонується закон, який скасовує пенсії для чотирьох категорій спецпенсіонерів, які одночасно працюють і отримують пенсію. Це — народні депутати (їх сьогодні в Раді працює близько 20 осіб), прокурори (більше тисячі), судді і держслужбовці. Така норма зменшить навантаження на Пенсійний фонд приблизно на 240 мільйонів гривень. Але ж у нас взагалі 18 спецкатегорій працюючих пенсіонерів. І весь фонд складає понад 5 мільярдів гривень. І як наповнювати іншу частину Пенсійного фонду, коли бізнес не працює? По-моєму, уряд десь не там шукає гроші.

Ті механізми, які пропонують сьогодні, — це теж шлях. Але я хочу бачити механізми, які б запускали реальні зміни в економіці, були більш соціально орієнтовані. Бо того, що пропонує уряд сьогодні, — недостатньо!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати