На Волині поезії, які лунають у маршрутках, з’являться на диску
![](/sites/default/files/main/articles/16012013/2mova2.jpg)
Про цей проект під назвою «Почувайся європейцем — розмовляй українською!», який вже шість місяців втілюється у Луцьку, газета «День» розповідала 11 липня 2012 року. У певні години по радіостанції «Луцьк» та у місцевих маршрутках звучить 10-хвилинка української поезії. Причому читають їх люди, відомі на Волині і не тільки. Серед них — і експерт «Дня», політолог, викладач Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Тарас Літковець, який каже, що ніколи раніше не помічав за собою особливих талантів до публічного читання віршів. Але ідея проекту, який втілюють Волинська обласна державна телерадіокомпанія і обласна молодіжна громадська організація «Центр ефективної комунікації», дуже привабила. Українська поезія, та ще й прочитана відомими пасажирам і слухачам людьми, може стати своєрідною відповіддю на засилля шансону та тюремної «лірики», якими ще переповнений громадський транспорт.
Координатор проекту Олена Ковальчук повідомила, що поезії уже начитали майже півсотні волинян. Серед них — Ірина Констанкевич, проректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, яка читала поезії Бажана і Рильського, директор Інституту літератури імені Шевченка Микола Жулинський (читав поезію Шевченка), солістка дуету «Душа Волині», заслужена артистка України Алла Опейда вибрала для слухачів поезію Йосипа Струцюка, а доцент Східноєвропейського університету імені Лесі Українки Олена Маланій — поезії свого, на жаль, вже покійного тата, відомого науковця-лесезнавця Олександра Рисака. Дуже душевно прочитав свої власні поезії Євген Сверстюк, політв’язень українського режиму, доктор філософії. Найбільше все ж читають Ліну Костенко. А ще — Симоненка, Шевченка, проте є цікаві записи й Франка, Олександра Олеся, Андруховича, Тичини та інших авторів. Мова про те, щоб видати із записів для звучання у громадському транспорті бодай один диск, велася з самого початку проекту. Бо записи такі емоційні й щирі, а поезія така несподівано цікава, що багато хто, відкривши талант читця у відомих людей Волині, бажав би мати ці записи вдома. І такий диск уже записують. Олена Ковальчук повідомила, що його фінансування здійснює Волинська обласна держадміністрація, хоча перша партія буде лише із 800 екземплярів. Проте диски розповсюджуватимуть безкоштовно, вони обіцяють стати своєрідним волинським сувеніром.
Також організатори проекту «Почувайся європейцем — розмовляй українською!» (а ці слова звучать після кожної трансляції віршів) проведуть конкурс на кращий слоган до проекту, конкурс есе «Українська мова для мене це...» і хочуть організувати школу з культури української мови, де б усі охочі могли поспілкуватися з досвідченими мовознавцями, філологами і журналістами.